Smokin (Tuxedo) Kedisi Bakımı Sağlığı ve Genel Bilgiler

26.02.2020 12:38:38

En belirgin özellikleri kıvrak zekâları olması ve birçok ünlü insanın bu kedilere geçmişte gösterdiği ilgi ile oldukça popüler hale geldiği zamanlarda olmuştur. Onlar hakkında birçok hikâye ve Eski Mısır’da insanlara şans getirdiğine yönelik görüş bulunmaktadır. Seçici bir damak zevki olmaması, kolay bakımı ve beslenmesi ise günümüzde görüntüsünün yanında ekstra bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bu kediler hakkında ekstra bir bilgi sahip olmak isterseniz, Smokin kedileri eski yazılı kaynaklara göre Vikingli denizcilerle dünyayı ilk dolaşan kedi türüdür.  

Smokin (Tuxedo) Kedi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Diğer kedi ırklarına nazaran gözlerini daha çabuk ve büyük açabilirler. Bu durum onlara %20 daha fazla geniş ve farklı görüş açısı kazandırmıştır. Ayrıca yavrularını çok rahat başka yavru kedilerin arasında ayırt edebilme zekasına sahiplerdir.
  • Asaletin simgesi ve ailelere şans getirdiğine inanılmış oldukça fazla değer görmüş bir kedidir.
  • Özel alanları ve sahiplendikleri bölgeyi korumak ve gerekirse bu noktada oldukça agresif davranışlar sergileyebilirler. Hep aynı yerde uyumayı ve mamalarını yemeyi tercih etmektedirler.
  • Genel olarak karakteristik renkleri siyah-beyaz smokin şeklinde olsa da desenlerinde farklı ve hatta renklerinde değişiklik görmeniz olasıdır. Gri/beyaz ve kahverengi/beyaz renklerini görebilmeniz hiç de şaşırtıcı olmamalıdır. Beyaz renk her daim sabit olmakla birlikte, 2. renk konusunda değişiklikler olabilir.
  • Zekâları ve sezgileri oldukça kuvvetlidir. Karşısındaki insanı ölçüp, biçtikten sonra ne kadar yakınlık kuracağına ve sırnaşacağına kendisi karar verir. Çok kucak kedisi olmamakla birlikte istediği taktirde bu konuda çok da sıkıntı çıkarmazlar.
  • Genelde uzun tüylere, kaş ve bıyıklara sahiptir. Ayrıca tüy dökmesinin yanında bunların da dökülüp, yenilerinin çıkması sahiplerini korkutmamalıdır.
  • Ailelerine ve sahiplerine oldukça bağlı hayvanlardır. Kıskançlık ve küsme gibi huyları zaman zaman sizi dumura uğratabilir. Ayrıca yaramazlık ve hareket konusunda gün içerisinde oyunlar oynayarak enerjisinin atılması veya başka bir arkadaş kedi ile birlikte bakılmaları çok daha uygun olabilir.
  • Özel bir mama seçimi ve damak tatları bulunmamaktadır. Fakat tüylerinin ve sağlığının korunası adına sağlıklı ve kaliteli mamaların tercih edilmesi uzun yıllar sağlıklı bir ömür sürmesi açısından önem teşkil edecektir.
  • Melez bir ırk olması oldukça sağlıklı ve kaliteli gen havuzuna sahip olmasını sağlamıştır.
  • Müziğin en önemli isimlerinden Beethoven, edebiyatçı Shakespeare ve bilim alanındaki çalışmalarıyla bilinen Isaac Newton'da smokin kedi besleyip beraber yaşayan geçmişteki isimlerden bazılarıdır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar