MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Davranış Problemlerinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

26.02.2020 11:00:52

Karşılıksız sevgi ve bağlılıklarıyla köpekler gerçekten çok iyi dostlarımızdır. Fakat ırkına, cinsine, karakterine ve bizlerden gördüklerine bağlı olarak kimi zaman davranış bozuklukları ve yanlış hareketleri olabilmektedir. Çok karmaşık bir durum olması nedeniyle olası davranış bozuklukları ve ne yapıp, yapmamamız gerektiğine dair yazımızda bazı ipuçları vereceğiniz.

Köpeklerde davranış bozukluğu sebeplerine bir ya da birden fazla şey neden olabilir. Bu duruma neden olan sebepler geçici bir durum olabileceği gibi davranış bozukluğuna kalıcı olarak bizlerin de hareketleri neden olabilir. Evin bir üyesinin ayrılması, evin ya da köpeğin yaşam alanını değişmesi geçici süre strese girmesine ve sıkıntılı günler yaşamasına neden olabilir. Bu geçici bir durum olmakla birlikte zamanla köpeğiniz bu duruma alışabilir. Fakat yaşanan ağır travmalar köpeğinizde kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. İstismar, korku, yalnız bırakılma evcil dostlarımızda ağır hasarlar bırakılmasının en büyük nedenleridir. Köpeklerde davranış bozukluğunun düzeltilmesi sabır, zaman ve ilgi isteyen bir iştir.

Köpeklerde Davranış Bozukluğu Düzeltme

  • Köpeğinize İnsan Muamelesi Yapmayın

Evcil dostlarınızın biri insan zekasına ya da bizlere benzer davranışlar göstermesini beklemek, evcil hayvan sahiplerinin düştüğü en büyük hatadır. Onun takması ve giymesi için elbise ve aksesuarlar, parfümler, kokular onların doğası gereği çok da uygun düşmeyecek hareketlerdir. Köpekler bu tip yeniliklere karşı umursamaz davranışlar sergilemesinin yanında, alerjik reaksiyonlar ve davranış bozukları sergileyebilirler.

  • Aradaki Kurallarda Israrcı Olun

Aile içerisinde her bireyin uymak zorunda olduğu gibi evcil dostunuzun da kurallara bağlı kalmasında ısrarcı olun. Eğer bir odaya girmemesi konusunda tüm aile bireyleri hem fikirse bunu köpeğinizin de öğrenmesine yardımcı olun. Kurallar ve bunlara uyulması uzun vadede herkesin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi ve kargaşaların önüne geçmek için oldukça etkili bir standart sunacaktır.

  • Köpek Gibi Hareketlerde Bulunmasını Kısıtlamayın

Başka köpeklerle sosyalleşmesi, egzersiz ve yürüyüşlere çıkmasına bol bol zaman ayırın. Enerjisini harcamalı ve bol bol keşif yapmalıdır. Sıkılan ve hep aynı alanda kalan köpek sıkılır ve çok çabuk strese girebilir. Davranışsal sorunlar yaşaması için kendi doğası gereği köpek hareketleri yapması ve sosyalleşmesi oldukça önemlidir.

  • Eğitimlerini Geciktirmeyin

Eğitim verirken sabır göstermek ve zaman ayırmak oldukça önemli olmakla birlikte eğitimsiz bir köpeğin başıboş doğada dolaşan köpeklerden çok da bir farkı olmayacaktır. Hemen sonuç alamayacağınızı göz önüne alarak hem onun hem kendi şevkinizin kırılmasına müsaade etmeyin. Bol bol tekrar ve onu her başarılı hareketinde ödüllendirmelisiniz. Aklının karışmasına ve davranış bozukluğu yaşamasının önüne çok kolay geçebilmenizi sağlayacak bu rutinler aranızdaki bağı da kuvvetlendirecektir.

  • Evcil Dostunuza Her Zaman Sevgi ve İlgiyle Davranın

Onların bir insan gibi hareketlerde bulunamayacağını anlama ve zekâ seviyelerinin çok daha farklı olduğunu anlayın. Bize çok normal gelen durumların ve davranışların onları strese sokabileceği ve davranış bozukluklarına neden olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Uzun süre yalnız kalmasına kilit altında ufak odalarda kalmasına, kulübede yaşamasına, asla şiddet uygulanmasına ve uygulamaya çalışmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar