MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpekler Neden El-Ayak Isırmaya Çalışır?

12.01.2021 10:54:00

İlk başlarda oldukça eğlenceli gelen bu davranış yavru köpeklerin büyümesine orantılı olarak çene ve dişlerinin güçlenmesiyle istenmeyen bir hale gelmektedir. Artık onun saldırgan bir yapıya düşünmeniz akabinde haklı olarak endişelenmeye başlarsınız. Bu istenmeyen davranışlar dostunuzun yavruluktan çıkmaya başladığı süre boyunca azalsa da onların da bunu yapmak adına haklı nedenleri vardır. Ayrıca el ya da ayak ısırmasının kontrolünü sağlayarak büyüdüklerinde bu alışkanlığı bırakmaktadırlar. Yavru köpeklerin gelişim evresinde dişleri fazlasıyla kaşınır ve önlerine gelen her şeyi çiğneme ihtiyacı hissederler. Elleriniz o aşamada en kolay erişebildikleri şey olduğu gibi onları köpek çiğneme oyuncaklarına yönlendirerek bu sorunu kademeli olarak azaltabilirsiniz.

Yavru Köpeklerde Isırma ve Çiğneme İhtiyacı

Yavru köpeklerde çevrelerini tanıma, sosyalleşme ve zihinsel gelişimlerini sağlama açısından bu davranışlar önemlidir. Ayrıca fiziksel açıdan çene ve diş sağlığı açısından da önemlidir. Sorun olan nokta şu ki bunu eliniz ya da bacaklarınız üzerinde alışkanlık haline getirmesidir. Bu ihtiyaçlarını farklı noktalara ve nesnelere yönlendirmeniz en azından geçiş süresinde sıkıntısız şekilde onun gelişimine yardımcı olmanızı sağlayacaktır.

Bu alışkanlığı ve hareketi yüzünden ona kızmanız çok da değişiklik göstermeyecektir. 1 yaşına kadar bu davranışı azaltarak zaman zaman yapabilir. Bunun kontrolünü sağlamanız ve daha önce tamamen unutması adına ısırma alışkanlığını oyuncaklara yönlendirin. Daha çok ufakken dişlerinin ve çene yapısının zayıflığı can acıtıcı seviyede olmasa da özellikle 4-5 aylık süre sonunda son derece sıkıntılı bir hale gelebilir. Isırmamayı öğrenmesi ve ısırmayı bırakması tamamen sizin temel ve itaat eğitimleriniz sonrası oturacaktır. Tabi ki bundan büyümesinin ve dişlerinin kaşınmasının azalmasının etkisi de yüksektir.

Isırma Davranışının Kontrolü

Ona temel itaatler içerisinde olumsuz bir davranış yaptığında uyarı niyetindeki “hayır” kelimesini mutlaka öğretin. Sadece bu konu karşısında da değil istenmeyen birçok davranışında evcil dostlarınızı kontrol edebilirsiniz. Sesli ve etkili tondaki komutlar her koşulda işe yaramaktadır. Sizi ısırmaya başladığında dikkatini başka noktaya ve uygun köpek oyuncaklarına yöneltmeniz ısırmaya başlamadan önce tam kontrolü ele almanıza yardımcı olacaktır. Oyuncak dışı nesneleri ısırmasına izin vermeyin. Kendi eşyalarınızla oynamasına ve kemirmesine engel olun. Ellerinizi ya da ayaklarınızı ısırmaya devam ederse onunla tüm ilginizi kesin. Aksi taktirde bir oyun döngüsünde olduğunu hissederek ısırmanın şiddetini yani kendi düşüncesine göre oyun dozunu daha da artıracaktır. Gerekirse odalarınızı ayırmanız ve bir süre ondan uzak durmanız da yaptığının zamanla istenmeyen bir durum olarak zihninde oluşturmasına yardımcı olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar