MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Kedi ve Yavru Köpeklere Yetişkin Maması Verilir mi?

12.01.2021 13:18:30

Kedi ve köpek mamaları kendi içlerinde birçok farklı kategorilerde sınıflandırılıyor fakat tek bir noktada yavru kedi ya da köpeklerin maması ayrılık gösteriyor. Kısırlaştırılmış, light, yüksek proteinli, ırklara özel, yetişkin, yaşlı, ilaçlı olmak üzere sayısız tip mama mevcut. Fakat bu mamalar dışında kedi ve köpeklerde yavrular adına üretilmiş olan mamaların farklı bir yönü bulunmaktadır.

Bünyelerinin çok daha hassas olması ve ihtiyaç duydukları besin oranlarının yetişkin hallerine nazaran çok daha fazla olması onların büyümeleri ve gelişim açısından yavru tipte mama kullanmalarını zorunlu kılıyor. Yetişkin mama yemeleri sağlıkları açısından olumsuz bir etki göstermese de yediği besinden kazanacağı olumlu etkileri de alamıyor. Yeni doğmuş bir bebeğin besin ihtiyaçları nasıl yetişkin bir insanla farklılık gösteriyorsa aynı durum kedi ve köpek yavrularında da geçerlidir.

Yavru ve Yetişkin Kedi Maması Farkları

Besin içeriği açısından oldukça farklı besin değerlerine sahip bu mamaların yavrularınızın gelişimi açısından ne kadar fark yaratacağını az çok tahmin edebilirsiniz. Sağlık bir gelişim ve büyüme sağlanması ilerde yetişkin bir kedi ya da köpek haline geldiğinde dostunuz hastalıklara ve sağlık sorunlarına karşı oldukça dirayetli ve güçlü şekilde direnmesine yardımcı olacaktır. Aradaki yüksek fark ve yavruyken kaliteli ve ihtiyacı olan değerlere sahip mamaların uzun vade de getirisi fazla olacaktır.

Tüm bunların yanında bir diğer atlanan nokta ise yavru mamalarıyla yetişkin mamaları arasında fiziksel açıdan önemli ebat farklılıkları bulunmaktadır. Yavru mamalarının tanesi ve büyüklüğü yetişkin mamalara nazaran onların ağız ve diş yapısına uygun şekilde yenilebilir hale getirilmektedir. Yavru bir kedinin yetişkin kedi mamasını yemesi onun açısından oldukça zorlu olacaktır. Aynı durum köpek dostlarımız içinde geçerlidir. Hatta konuyu biraz daha derinleştirmek istersek yavru köpekler arasında dahi ırklar arasında değişkenlik gösteren yavru köpek mamaları bulunmaktadır. İri ırk köpeklerin yavrusuyla mini ırk köpeklerin yavrusu dahi hepsi yavru olmasına rağmen aynı mamayı yemekte güçlük çekecektir. Çene ve ağız yapısına uygun ırkınızın boyutuna uygun yavru köpek maması tercihine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Eğer taneleri uygun ise yavrunuzun yetişkin mamasında sağlığı açısından herhangi bir zarar bulunmamaktadır. Gelişimi ve ileride çok daha sağlıklı bir yetişkin kedi ya da yetişkin bir köpek olabilmesi adına evcil dostlarınızın zamanında onlara uygun mamalarla beslenmesi son derece önemlidir. Yavru olsalar dahi ırklarını günlük harcadıkları enerji düzeyini ve kilo artışını gözlem altında tutmalı ve fazla aldıkları besinlerine sahip mamaların ileri de kilo alarak obez canlılar haline dönüşmelerinin önüne de geçmeyi unutmamalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar