MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvan Sahiplenmenin Çocuklar Üzerindeki Pozitif Etkileri

13.01.2021 11:08:44

Başlarda zahmetli ve zorlu gelse de alışma sürecinin sonunda evcil hayvanlar ailenin bir üyesi olarak neşe ve mutluluk getirmektedir. Ailenizin bir parçası olarak görmeye başladığınız andan itibaren çocuklarınız için bir kardeş ya da arkadaş rolünde olup psikolojik gelişimlerinde ve sağlıklarında etkin rol oynamaya başlamaktadır. Fiziksel açıdan dahi alerjik reaksiyonlara ve mikroplara karşı bağışıklık kazanan çocuklarınız diğer çocuklara nazaran çok daha vücut direnci yüksek şekilde büyüyecektir. Sadece çocuklarınıza pozitif etkisiyle kalmayıp ailenizin stres çizgisini ve üzerinizdeki negatif enerjiyi azaltırken, mutluluk ve çevrenize karşı yayacağınız pozitif enerji seviyenizi artıracaktır.

Evcil hayvanla büyüyen çocukların siz fark etmeseniz de etkisi altında kaldığı pozitif etkilerin ayrıntılarına göz atalım!

Sosyal Becerilerin Artması

Evcil hayvanla büyüyen çocukların kendilerini tanıtma ve çevrelerini keşfetme konusunda büyük adımlar attığı görülür. Özellikle köpek sahibi insanların çocuklarının sosyal becerileri gelişir. Park ya da bahçe gezintilerinde yeni insanları ve başka evcil hayvan sahiplerini tanır. Onlarla yürüyüşler yaparak egzersiz alışkanlığı kazanır.

Sorumluluk Sahibi Olma

Evcil hayvanınız ne olursa olsun çocuklarınızın sorumluluk alma ve üstlenme konusunda büyük bir karaktere sahip olacağı aşikâr! Kedi ya da köpek fark etmeksizin muhabbet kuşunuz dahi olsa onun ihtiyaçlarıyla ilgilenmeyi öğrenir. Yemek kaplarını doldurmasını öğretmeniz, tuvalet kabını temizletmeniz ya da tuvalet ihtiyacı için köpeğinizi dışarıya yürüyüşe çıkartmanız onun sorumluluk duygularının gelişiminde ve bir canlıya sahip çıkmanın ne denli sorumluluk sahibi olunmasını gerektiğini ona aşılayacaktır.

Stres Seviyesini Düşürür

Araştırmalar ve anketler neticesinde de ortaya çıkan bu durum evcil hayvanı olmayan ailelerin çocuklarının stres seviyesinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Çocuklar bazına indirmeden ailenin diğer bireylerinin de stres seviyesini azaltarak çok daha mutlu ve huzurlu olacağınızı garanti ediyor. Evcil hayvanlarla ilgilenmek, oynamak, ihtiyaçlarıyla uğraşmak ve onlara dokunmak salgıladığı hormonlar sayesinde hem size hem de çocuklarınıza fazlasıyla iyi gelerek stres seviyenizi diplere çekecek!

Kendisini Tek Hissetmez

Evcil hayvan sahipleri çok daha sorumluluk sahibi ve özgüvenli oluyor. Bildiğiniz üzere yalnız büyüyen çocuklarda bu durum tam tersi yönde hareket gösteriyor. Çocuklarınız arkadaşlarıyla görüşemese bile evcil hayvanlarla hep iletişim halinde kalabiliyor. Birlikte sosyalleşerek gerektiği günün her saati iletişim dahi kurabiliyor. Komik gelse de bu durum onların yalnızlık hissine kapılmasının önüne geçiyor. Çocuklarınızın en ütopik hikayelerini ve anlatıları dinlemekte ve onlara yanaşmakta bir mahsur görmeyen evcil hayvanlarımız gördüğü ilgiden fazlasıyla mutlu olurken çocuğunuzun zihinsel gelişimini ve yaratıcılığını da üst noktalara taşımasına yardımcı oluyor.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar