MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yaralanmış Bir Kediyi Taşıma ve Sakin Tutmanın Yolları

13.01.2021 13:03:04

Sizin kedinizin başına gelebileceği gibi rastgele başka bir sokak kedisinin de böyle bir üzücü olay yaşayabileceğini göz ardı etmeyin. Her ne koşulda olursa olsun umulmadık bir zamanda yaralı bir kediye müdahale etmek ve onu veterinere ya da hayvan hastanesine yetiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Hızlı düşünüp acele karar vermek ve aksiyona geçmek saniyelerle yarışan dostumuzu kurtarmak için son derece hayati bir öneme sahiptir.

Araba çarpması, yüksekten ya da balkondan düşme, başka kedilerle kavga ya da köpek saldırısı sonrası ağır yaralanma gibi oldukça kötü senaryoları göz önüne aldığımızda yaralanan kediyi kurtarmak için dikkat edilmesi gereken hususları hepimizin bilmesi gerekmektedir.

Yaralanan Kediyi Taşıma

Hareketli ya da hareketsiz olsun sıkıntı içerisindeki kediye dokunmanız ve taşımanız gerekecektir. Bu konuda son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. Kendinde olması halinde yaşadığı korku ve strese bağlı olarak uzaklara kaçmaya çalışabilir. Sakin kalmanız ve onun da sakin kalmasını sağlamanız bu tip durumlarda önemlidir.

Korktuğunda ve yaralandığında kediler sakin bir karaktere sahip olmasına rağmen son derece vahşi ve korumacı bir hale dönüşebilir. Yaralanmış bir kedinin ne tip bir yarası olduğunu açık yara değilse anlamanız çok olası değildir. Kendinde değilse ve baygın yatıyorsa çok fazla hareket ettirmeden 2 elinizi kullanarak dengeli şekilde taşıma çantası ya da karton kolinin içine yatırarak acilen veteriner hastanesine gidebilirsiniz. Düz zeminde yatması yaşadığı sıkıntıya bağlı olarak daha kötü bir hale gelmemesi açısından önemlidir.

Diğer senaryoda ise kediyle biraz konuşarak ona zarar vermeyeceğinizi hissettirmeniz önemli. Zaten yeteri kadar korkmuş ve canının acıyor olması size tıslaması ve saldırgan hareketler sergilemesi konusunda yeteri kadar sebebe sahip olmasına yetmektedir. Bir battaniye ya da ceketinizden yardım alarak kafası yukarıda kalacak şekilde üstünü kapatarak onu kucaklamak bu tip durumlarda sizin de zarar görmemeniz açısından işinizi kolaylaştıracaktır.

Çarpmaya bağlı yaralanmalarda kırılma riski ve iç organlara verebileceği zararlar açısından iç kanama riski yüksek olacağı için düz ve sert bir zeminde kalması, çok fazla hareket etmemesi, acilen veteriner kontrolünden geçmesi önemlidir. Kanamalı bir yarası var ise havlu ya da başka bir bez aracılığıyla o bölgeye tampon yapmayı ihmal etmeyin.

Yaralı Bir Kediyi Taşırken Nasıl Sakin Tutmayı Başarırsınız?

Tabana havlu serebileceğiniz gibi yolculuk esnasında yaşadığı travmatik olay sonucunda iyice strese girmemesi adına taşıma çantasının ya da kolinin üzerini hava alabileceği şekilde örtebilirsiniz. Sakin kalmanız ve yaşadığınız paniği ona hissettirmemeniz de oldukça önemli bir ayrıntıdır. Kendi arabanızla gidiyorsanız sakin ve dikkatli kullanarak sağlık kuruluşuna gitmeniz eğer taksiyle gidiyorsanız aynı şeyi taksiciden rica ederek kediye iyice panik hali yaşatmamanız önemlidir. Ara ara onunla sakin ve tatlı ses tonuyla aynı bir insanla konuşuyormuşçasına konuşarak iyi olacağını ona söylemeniz de yardımcı olacaktır. Kontrole gidene kadar herhangi bir şey yiyip içmesine müsaade etmemelisiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar