MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpekler Ne Zaman Kuru Mamaya Geçebilir?

4.08.2020 17:52:14

Yavru köpekler diğer tüm canlılar gibi yavruluk dönemlerinden çıkana kadar anne sütüne mecburdur. Anne sütünün tam alınmadığı zamanlarda ise köpek süt tozları yardımınıza koşmaktadır. Bu yazımızda sizlere yavru köpeklerin anne sütünden ne kadar sonra kuru mamaya geçebileceklerini anlatacağız.

Kuru Mamaya Geçiş Süresi

Köpekler yaklaşık 8 10 haftalığa kadar annelerini emerler, bu süreçte herşey anne sütünden karşılandığı için başka hiç bir şeye ihtiyaç duyulmaz. Bu süreçte yavru annesini bol bol emecektir ve karnını doyuracaktır.

İlk Bir Ay

Yavru köpeklerde kuru mamaya geçiş süresi; Bir yavru köpek yaklaşık 30 gün boyunca annesini emer. Ve tuvaletini annesi genital bölgelerini yaladıklarında yaparlar bu süreç 35 günlüğe kadar devam eder. 35 günlüğe kadar anne sütünden başka bişe yemezler ancak 35 günden sonra ise enne sütü tam yetmemeye başlar ve takviye olarak yavru köpek konserveleri vermeniz gerekebilir. Çünkü bu zamandan sonra anne sütü vücut kondisyonunu sağlamaya yetmeyecektir. 40 50 günlükken ise annelerinin yediği mamayı yavaş yavaş ağızlarında tıkırdatmaya başlayacaklardır. Ve bu etağta sonra kuru mamaya geçme vakti gelmiş demektir. Kuru mamaya başladığınızda ona yavru köpek maması vermelisiniz. Yavru köpek mamaları diğer mamalara oranla besleyici niteliği yüksek doyurucu ve destekleyicidir, bu mamalar köpeğinizin gelişimini tamamlamasına yardımcı olur. Yavru köpek mamalarına geçiş yaparken aşama aşama geçilmesi en uygun olanıdır. Çünkü bu süreçte yavru hala annesini emdiği için bağırsak florasında ki herhangi bir bozukluk kabızlık veya ishal durumlarına mahal vermemek için dikkat etmeliyiz. Köpeğiniz kuru mamayı sıkıntısız bir şekilde yiyecektir fakat kimi zamanlarda kuru mamaya geçmek biraz isteksiz ve nazlı olabilmekte köpeğiniz kuru mamayı yemek istemeyebilir bu durumda kuru mamayı bir miktar yaş mamayla karıştırıp yemesini ve kuru mamaya alışmasını sağlayabilirsiniz.
İlk etapta karışımın içerisinde fazla bir kuru mama koymayın  konserve daha çok oılsun bu oran gittikçe tersine dönecektir ve artık hiç yaş mama olmamasına ramen köpeğiniz kuru mamayı yemeye başlayacaktır.

Deneyeceğiniz başka bir yöntem ise mamaya et veya tavuk suyu karıştırmanız bu yöntemile mama gözlerine daha güzel gözükecek ve yumuşayan mamanın küçük ve zayıf dişlerle güzelce yenilmesini sağlayacaktır Bu arada tabiki yavru köpek antikordan zengin olan anne sütünü emmeye devam etmelidir. Çünkü hayata atılan bu ufaklık dış etkenlere karşı korumasız ve savunmasızdır. Anne sütü bağışıklık sistemlerini güçlendirerek hastalıklardan korur. Başka kardeşleriyle büyüyen yavru köpek hiyerarşi düzenini öğrenerek neyi nerede yapması gereken konularda kendilerini daha çok geliştirebilirler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar