MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpekler Hangi Şartlarda Süt Tozuyla Beslenmelidir?

25.01.2021 13:34:35

Genelde yavru köpeklerin buna hiç ihtiyacı olmaması en arzulanan durumdur. Genelde zayıf düşmüş ve annesinden süt emme durumu olmayan yavruların bunu kullanması önerilmektedir. Fakat köpeklerin süt tozu kullanmak adına içinde bulunabileceği farklı durumlar da oluşabilmektedir. Yavru köpeklerin hangi şartlarda ve zorunluluk hallerinde süt tozuyla beslenmesi konusunu biraz daha derinleştirelim.

Bizim bebeklerimizde olduğu gibi köpek yavrularının da anne sütüyle beslenmesi sağlıkları açısından şarttır. Anne sütünün faydasını saymakla bitiremeyeceğimiz gibi gelişimleri, büyüdüklerinde çok daha güçlü ve dirençli bir bünyeye sahip olmaları açısından önemlidir. Yavru köpek süt tozunun ne olduğu ve ne gibi besin değerlerine hitap ettiği konusunda fikir sahibi olmamızın vakti geldi!

Köpek Süt Tozu Nedir?

Yavru köpekler için süt tozu tamamen anne sütü kalitesinde olmasa da buna yakın besin değerlerini içeriğinde bulundurur. Yavruların gelişimlerinde ihtiyaç duyduklarını onlara sunmak için hazırlanan bir bileşimdir. Anne sütüne en yakın içerik de budur. Buna alternatif olarak başka hayvanların sütlerini vermek yararlı olmadığı gibi onların hassas sindirim sistemlerine ve bünyelerine rahatsızlık verecektir. Aynı durum kediler içinde geçerli olup dikkatli olmanız gerekir. Süt tozu oldukça hafif olup sindirim kolaydır. İhtiyaç duyulan enerji ve kaloriyi onlara sunar. Tüm bunlara ek olarak bağışıklık sistemlerini de güçlendirmektedir.

Köpek Süt Tozu Hangi Şartlarda Yavrulara Verilmelidir?

Anne sütünün olmadığı ya da yetersiz gelebileceği zamanlar olabilir. Yavruların zayıf ve güçsüz kalması da tıpkı bebeklerde olduğu gibi takviye süt ihtiyacı doğurabilir. Gelin hangi şartlarda yavru köpeklerin süt tozuna ihtiyaç duyabileceğine göz atalım.

Anne Köpeğin Sütü Yoksa ya da Yetersizse

Annenin hiç sütü olmayacağı gibi bazen doğan yavruların sayısının fazlalığı yüzünden süt bazen köpeklere yetersiz gelebilir. Anne köpeğin sütünün yetersiz kaldığı bu durumda ya da annenin kimi yavruları diğer yavrulara süt yetsin diye reddettiği durumlarda süt tozu hazırlayabilirsiniz. Anne sütü kadar olmasa da ona en yakın çözüm önerisi bu olacaktır.

Annesiz Kalan Yavrular

Annenin onları terk etmesi ya da kaza sonucu melek olması durumunda yaşanabilecek en kötü senaryoda yavruları hayatta tutmak için yavru köpek süt tozu kesinlikle ihtiyaç haline gelmektedir. Süt tozu bu tip senaryolarda kesinlikle yavruların kendilerini yaşama bağlamaları adına hayat kurtarıcı olabilir. Genelde her 2-3 saatte bir azar azar beslenmeleri gereken yavruların kuru mamaya geçene kadar ki süreçleri biraz yorucu olabilir.

Güçsüz Yavrular

Yavruların gelişimlerinin yavaş kalması ve diğer kardeşlerine oranla istenilen büyüme hızını yakalayamaması durumda takviye olarak süt tozu verilmesi önerilmektedir. Git gide zayıf kalan yavrunun kardeşleri arasındaki meme emme rekabeti yüzünden geri kalması ve zayıflığının onu daha da geri atması yüzünden yeni doğan yavruların gelişimleri ve fiziksel büyüklükleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi taktirde zayıf kalan yavru köpek ya da köpeklerin hayatını kaybetme riski kaçınılmazdır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar