MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Karnını Doyurduktan Sonra Neden Patilerini Temizler?

26.01.2021 11:06:00

Her konuda olduğu gibi temizlik konusunda da son derece titiz olan kedilerimizin patileriyle dokunmasalar dahi kendilerini temizlemeleri oldukça ilgi çekicidir. Özellikle karınlarını doyurup sularını içtikten sonra dakikalarca kendilerini temizlemeleri yemek sonrası bir rutin haline gelmiştir. Onlar açısından bakıldığında bize çok anlamsız gelen hareketleri onların yaşam döngüleri içerisinde son derece normaldir. Yavru kediden yetişkin kediye ondan yaşlı kediye kadar gün içerisinde yaptıkları bazı rutinler hemen hemen aynıdır.

Kedilerin Mama Sonrası Temizlik Rutinleri

Kedilerin aslında yemek sonrası patilerini temizlemesi olarak düşünülmeden komple kendilerini temizlemeye çalıştığı görülmelidir. Pati ise sadece o noktada kullandıkları kendilerine has daha farklı noktalara ulaşabildikleri araçlarıdır. Kedilerin günlük rutinleri içerisinde uyku, beslenme, tuvalet ihtiyacı, avcılık içgüdülerini tatmin eden oyun ve egzersizler olmasının yanında gün içerisinde en çok vakitlerini alan temizlenme ihtiyacı bulunmaktadır. Karnı tok tuvalet ihtiyacını gidermiş bir kedinin uykusu yok ise beslendikten yapacağı ilk iş kendisinin kişisel temizliğiyle dakikalarca uğraşmak olacaktır.

Kedilerin dil yapısı zımparamsı bir yapıya sahiptir. Ayrıca dillerindeki tükürüğün antiseptik özelliğe sahip olması en doğal yoldan kendi öz temizliklerini yapmalarına yardımcı olur. Tükürük ve dil yapısı sayesinde vücutlarının enseleri dışında yer noktasını temizleme işlemini gerçekleştirebilirler. Fakat bazı istisnai bölgeleri ve dillerinin uzanamadığı noktalar bulunmaktadır.  Burada patileri devreye girmektedir. Genelde yemek yedikten sonra hem zihinsel açıdan rahatlamak hem de vücudunda kirli hissettiği noktaları temizlemek için patilerini yalayarak ağzıyla uzanamadığı noktaları temizler. Diliyle patisini önce temizledikten sonra patisini nemli tutarak dokunamadığı noktaları bu şekilde temizlemeye başlar. Bu işlemi birkaç kez tekrar ettikten sonra en son patilerini temizleyerek bu işlemi sonlandırır. Burada ya köşesine çekilerek uyku moduna girer ya da sizinle oynamak isteyebilir.

Genel olarak her kedi temizdir. Temizlik ritüelleri sokaktaki kedilerde dahi sıklıkla görülebilir fakat arada ince bir nüans bulunmaktadır. Sokak kedileri çok zor koşullarda yiyecek aramaları ve yeteri kadar antiseptik özelliğe sahip tükürük salgılayamamaları nedeniyle ev kedileri kadar temiz kalamazlar. Yeteri kadar besin ve suya ulaşamayan sokak kedilerinin şanssızlığından dolayı ne kadar kendilerini temizleseler de tüyleri göz alıcı ve canlı kalmayacaktır. Ayrıca sağlıksız beslenme koşulları nedeniyle kürk renkleri solgun ve bitkin gözükmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar