MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Ne Söylemeye Çalıştıklarını Anlamak!

25.01.2021 11:42:12

Kediler konuşamasalar da bizlerle hem sesli hem de fiziksel açıdan beden dillerini kullanarak çok kolay mesajlar gönderebilmektedirler. Kimi zaman bu iki kısmı da birleştirerek çok daha net ve anlaşılır mesajlar bize verseler de çoğu kişi bunların ne anlama geldiğini fark edememektedir.

Doğada birçok hayvan iletişim kurmak ve bir şeyler söylemek adına sesler ve bazı fiziksel hareketlerde bulunur. Kedilerin bizlerle çok daha iç içe olmasının yanında hem bize hem de diğer hayvanlarla çoğu zaman iletişim kurabilme yeteneğini kazanmışlardır. Enerjilerinin düşük olduğunda oyun oynamak istediklerinde canları yandığında acıktıklarında huzursuz olduklarında kendilerini tehlike altında hissettiklerinde ve daha birçok mesajı insanlara ve çevresindekilere iletebilmektedirler.

Kedilerle İletişimde Seslerin Kullanımı

Kedilerin seslerini farklı şekilde çıkardıklarına defalarca şahit olmuş olabilirsiniz. Tıslama, farklı tonlarda miyavlama, hırlama, homurtu ve öksürür gibi hırıltı çıkarma kedilerin sesli iletişim kurma konusunda kullandığı yöntemlerdir.

Evcil dostunuzun size bir şey anlatmak istediğinde mutlaka çeşitli sesler çıkaracağını göreceksiniz. Tam olarak ne dediğini ya da istediğini anlamaya başladığınızda ise aranızda ilişki ve bağ kesinlikle bir üst seviyeye atlamış demektir. Hem onun hem sizin karşılıklı kurduğunuz bu bağ sayesinde çok daha rahat bir yaşam sürebilirsiniz.

Hırıltı ve daha çok bilinen ismiyle mırlamak kedilerin mutlu olduğunun göstergesidir. Onun açısından her şeyin güzel gittiği gibi bunu size de bu sesle iletir. Bazen kedilerin motor gibi ses çıkarması eğlenceli geliyor olsa da onun da hayatından memnun olduğunun göstergesidir. Kediden kediye bu sesin yüksekliği değişkenlik gösterse de yavru kediden yaşlı kediye kadar her kedide bu sesi duyabilirsiniz.

Tüm bunların yanında kızgın, gergin ve saldırgan moda girdikleri sesler de vardır. Bunların yanında beden hareketlerini de iyi gözlemlemeniz gerekir. Genelde sadece ses çıkartmakla kalmayıp bunu hareketleriyle de pekiştirirler. Hırıltı ya da homurtu o an ki memnuniyetsizliğini dile getirir. Tıslama son derece agresif bir ruh hali içerisinde ve kızgın olduğunu gösterir. Çok fazla denk gelinmese de tükürme hareketi de bunlara ek olarak kendilerini tehdit altında ve stresli olduğunu bizlere gösterir.

Kedilerle İletişimde Beden Hareketlerinin Kullanımı

Kedilerin beden dili kullanımı çok sık başvurdukları bir yöntemdir. İnsanlarla olduğu gibi diğer kediler ve başka hayvanlarla iletişim ve mesaj göndermeleri bu sayede gerçekleşir. Beden hareketlerinde kuyrukları fazlasıyla yer tutmaktadır. Kuyruğunu yüksekte tutması çevresine karşı duyduğu güveni ve olumlu bir ruh halini gösterirken kuyruğunun sağa sola hareketler sergilemesi onu rahatsız eden bir şeyleri işaret ediyor olabilmektedir. Kuyruğun komple saklanması yani altta kalması ise bir korku altında yaşadığını bizlere gösteriyor olabilir. Dik kuyruk ve kabarmış tüyler ise saldırı pozisyonuna hazırlandığını göstermektedir.

Tüm bunların yanında kulakları da iletişim kurma ve mesaj verme açısından dikkat çekmektedir. Korku ya da öfkeli olduğunu bu organlardan da anlayabilirsiniz. Verdikleri mesajlar sesler ve vücut hareketleriyle bir bütün olup onu ve karakterini tanımaya başladıkça daha nokta atışı yapabilecek tecrübeye sahip olacaksınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar