MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedimin Horlaması Bir Problem İşareti mi?

22.01.2021 13:33:16

Kedi dostlarımız da aynı biz insanlara benzer şekilde horlayabilirler. Onların da uyku döngüleri içerisinde hafif ve derin uykuya daldıkları zamanlar bulunmaktadır. Uykularında tıpkı insanlara benzer kas kasılmaları ve hareketlerinin yanında insanlar gibi yattıkları uyku pozisyonları da görmeniz sizleri şaşırtmamalıdır. Kedilerin genelde derin uyku olarak da bilinen REM uykularında horlama seslerini duymanız kuvvetle ihtimaldir. Her uyuduğunda horluyor olması endişe verici olmasa da farklı bir rahatsızlığı yok ise veterinere gitmenizi gerektirmemektedir.

Kedim Çok Horluyor! Endişe Etmeli miyim?

Horlama başlı başına tek başına sorun teşkil etmez. Bunun yanında bazı ipuçları ve fiziksel değişimlere de dikkat etmek gerekir. Bunun sonucunda veteriner hekim kontrolü sonrası olası bir rahatsızlık teşhisi yapılabilmektedir. Arada sırada horlayan bir kedi keyifli ve huzurlu olduğundan rahat uyuyabildiği için horladığı gibi aşırı yemek yemesi fazla kilo almaya başlaması en sık karşılaşılan durumdur. Tüm bunların yanında aşağıdaki rahatsızlıkların yanında bir de horlaması devam ediyorsa dikkatli olunması tavsiye edilebilir.

Kedilerin Horlamasına Neden Olan Durumlar

İnsanlarda olduğu gibi kediler de yaş durumuna bağlı olarak kilosunun fazla olması aşırı ve sık horlamalarına neden olabilmektedir. Vücut ağırlığının fazla olması neticesinde birçok sağlık sorununun tetiklenmesi gibi üst solunum bölgesinin aşırı yağlanması ve yağ dokularının yarattığı fazlalık geniz yolunu daraltarak nefes almayı güçleştirir ve horlamayı tetikleyebilir. Uyku pozisyonuna bağlı olarak da insanlar gibi kediler de horlayabilir. Yattığı değişik uyku halleri ve yerleri evcil dostlarınızın horlamasında etkilidir. Özellikle kısa burunlu ve düz burunlu olarak bildiğimiz kedi ırklarının horlamaya fazlasıyla eğilimi vardır. Çoğu zaman uyanık halde nefes alışverişleri dahi dikkat çekicidir.

Gözlerde Yaşarma ve Burun Akıntısı

Üst solunum yoluna bağlı bir sorun yaşadığının bariz göstergesidir. Bunun yanında burun kanallarında yaşadığı ve sinüslerinin tıkanmasına neden olan bu durum nefes alışverişlerinde de zorlanma yaşamasına neden olabilir.

Enerjisinin Düşmesi ve İştahsızlık Yaşaması

Kedilerin bir sorununun olduğunun bariz işareti olan bu durum sadece horlama gibi bir durumla karşı karşıya olmadığının da göstergesidir. Dikkatli onu gözlem altına almalı ve günlük tükettiği mama-su miktarını takip etmelisiniz. Ayrıca tuvalete ne sıklıkta çıktığı ve dışkısının yoğunluğu da takip edilmelidir.

Uyanıkken Nefes Almada Zorlanma

Bu durum müdahale edilmesi gereken bir işaret olabilir. Uyanıkken nefes alma güçlüğü çekmesi ve yaşam kalitesindeki bariz düşüş yaşadığı bir sıkıntının göstergesidir. Boynunu dik tutarak oturması ve nefes almak için ekstra çaba göstererek yorulması uyuduğunda sadece normal bir horlama yaşamadığının nedeni olabilir.

Dikkat: Kanserin Etkisi!

Sinüs kısmı ve üst solunum yollarında bulunması muhtemel bir kitle ya da tümörün sıklıkla kedi horlamasını tetiklediği görülmüştür. Bu istenmeyen durumun iyi ya da kötü huylu olması fark etmeksizin sempatik gelen bu kedi horlamalarının, sıklığı ve şiddetine dikkat kesilmek olası rahatsızlıklara karşı erken önlem almamıza yardımcı olabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar