Köpeklere İnsanların Kullandığı İlaçların Verilmesindeki Sakıncalar

22.01.2021 11:36:24

İnsanlar için çok basit ve günlük hayatta rahat ulaşabildiğin ilaçların köpekler üzerinde kullanılması çok ciddi ve ölümcül sonuçlara neden olabilir. Yaratabileceği zehirli etkiler yüzünden veteriner kontrolü ve bilgisi dışında bu tip tedavi girişimlerine girmemenizi öneriyoruz. Yaşadığı olası sağlık sorununa karşı ilaçsız şekilde yapabileceğiniz çözümler uygun olabilirken veteriner kontrolü ve bunun neticesinde reçete edeceği köpeklere uygun ilaçların kullanımı aslında yapılması ve akla gelmesi gereken ilk düşünce olmalıdır.

Yapacağınız en ufak ihtimal ve yanlış insan ilaçlarının kullanımı geri dönüşü zor ve sandığınızdan çok daha sancılı günler geçirmenize neden olabilir. Hayatını kaybetmesi ise en istenmeyen ve akla bile getirilmesi istenmeyen durumdur. Köpeklerin ve diğer canlıların insanların kullandığı ilaçlara göstereceği yan etkiler büyük ölçüde değişkenlikler göstermektedir.

 

İlaçların Köpekler Üzerindeki Olası Zehirli Etkileri

Ateş düşürücü, aspirin, grip ve ağrı kesici ilaçları her evde kolayca ulaşılabilecek ilaçlar olarak göze çarpmaktadır. Reçetesiz satıldıkları için bu tip ilaçların ulaşımı oldukça kolaydır. Her zaman elimizin altında olması ve sıklıkla kullanmamı aynı şekilde evcil dostlarımıza da aynı olumlu etkileri yapacağı düşünülür. Fakat bu tip ilaçların bilinçsiz kullanımı tehlikeli sonuçları doğurmaktadır. İnsanlarla köpekleri kıyasladığımızda yapılarımız oldukça farklıdır. İnsanlar için üretilen ilaç kapsüllerinin içerdiği dozların köpekler için öldürücü biz doz içeriyor olabilir. Ufak bir soğuk algınlığı ya da ateş içerisinde kalan bir köpeğin bu tip bir ilaçla bilinçsiz olarak tedavi edilmeye çalışması onun acil müdahaleye ihtiyaç duymasına neden olabilmektedir.

Köpeklerde İlaç Zehirlenmesinin Gösterdiği Yan Etkiler

Köpeklerin metabolizma hızı da yaşayacağı tepkilerin üzerinde öneme sahiptir. Genetik yapısı da kronik rahatsızlığının ve zayıflığının olması da verdiğiniz ilaca göstereceği olumsuz etkilere dair önemli ipuçları içermektedir. İlaçların emilme hızı da bu durumlarla orantılıdır.

Vücuduna insan ilacı alan bir köpeğin yaşadığı olumsuz semptomların ortaya çıkma hızı kana katılma hızıyla doğru orantılıdır. Her köpekte aynı etkide olmayacağı gibi aynı olumsuz sonuçları da göstereceğinin garantisi yoktur. Ayrıca kullanacağınız ilacın dozu da bu tip sorunlarda önem arz etmektedir. Köpeklerin ilaçlara bağlı yaşadığı olumsuz etkiler ise şu şekilde gösterilebilir.

  • Kusma durumu
  • Gözle görülür halsizlik
  • İştahsızlık
  • Vücutta aşırı sıvı kaybı
  • Vücut sıcaklığının yükselmesi
  • Titreme
  • Komaya girme
  • Bacaklarda şişlik ve ödem oluşması

Yaygın olarak köpeklerde görülen ve insan ilaçların yaptığı ve hayvanlar üzerinde gösterdiği olumsuz belirtilerin başında gelmektedir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar