Yavru Kedinize Kolayca Tuvalet Eğitimi Verin

4.08.2019 17:28:24

 

Kediler yapıları gereği temizliğe oldukça önem verirler. Bu yüzden her tür kedide temizlik ve tuvalet temizliği çok önemlidir. Evde yaşamaya özlerinde uygun olmadıkları için tuvalet eğitimine ihtiyaçları vardır. Bu yüzden tuvalet eğitimi çok önemlidir. Halının üstünde, yatağınızın ya da saksınızın içinde dostunuzun yaptığı kötü manzaralarla karşılaşmak istemezsiniz değil mi? O zaman bu yazımızda size yavru kedinize nasıl tuvalet eğitimi vermeniz gerektiğini anlatacağız. Hadi başlayalım! 

 

Hemen Olmasını Beklemeyin 

Yavru kediler annelerinden her şeyi öğrenmektedirler. Bu yüzden de anneleri kuma yapması gerektiğini bilmektedir fakat, eğer kedinizin annesi yoksa ya da kediyi çok küçükken sahiplendiyseniz kuma yapmayı bilmeyecektir. Bu yüzden kedinizi kendiniz eğitmeniz gerekmektedir. Bu noktada sabır en önemli unsurlardan biridir. Kedinize karşı sabırlı olun ve hiçbir şekilde baskı uygulamayın. 

Onun İçin Bir Oda Ayarlayın 

Kedinizi ilk aldığınızda onun için bir oda ayarlayın ve diğer odalara girişiniengelleyin. Bu şekilde diğer odalara tuvaletini yapmasını engellemiş olursunuz. Eğer uygunsanız kendi odanıza alın. Kedinin tuvaletinin geldiği anı anladığınızda kumu gösterip onun anlamasını sağlayabilirsiniz. Kumu kimsenin görmeyeceği bir yere koyun. Bazı kediler gözetildiklerini hissettikleri zaman tuvaletlerini yapmamaktadır. Alışma sürecinde kedinizi sık sık kuma götürün ve içine bırakın. Kumu eşeleyip oraya yapacaktır. Kedilerde mahremiyet önemli olduğu için kumu fark ettiğinde oraya yapıp üstünü örtecektir.

 

Mamalar Ayrı Yerde 

Mama ve su kaplarını kumun olduğu yerden farklı yerlere koymanız gerekmektedir. Yavru kediniz kısa sürelerde mama ve kum yerlerine alışacaktır. Bu süreler içerisinde kedinizi yalnız bırakmamanız kedinin alışması açısından çok iyi olacaktır. Dostunuz mahremiyete çok önem verdiği için kuma çabuk alışacak ve kumla tuvaletinin üstünü örtecektir. 

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar