Kediler Hakkında Bilmediğiniz İlginç Gerçekler

5.8.2019 16:08:38

Minik dostlarımız aslında bilmediğimiz birçok özelliğe sahip. Onların da oldukça farklı bir dünyaları var. Bazen yaptıkları şeylere anlam veremiyoruz. Gelin kediler hakkında bilmediğimiz 5 sıra dışı gerçeğe bakalım. Belki bu yazıdan sonra onları daha iyi anlayabiliriz.  

1. Deniz Suyu İçebilirler 

Evet yanlış okumadınız. Kediler deniz suyunu lıkır lıkır içerler. Kediler için deniz suyu normal sudan farksızdır. Bu yüzden denizden su içen bir kedi gördüğünüzde şaşırmayın.   

2. Büyümek İçin Uyurlar 

Kediler uyurken büyüme hormonu salgılarlar. Bu yüzden yavru kediler sadece büyümek için uyurlar. Yetişkin kediler ise sadece keyfiyi uyurlar. Ayrıca kediler günün 3’de 2 sini uyuyarak geçirirler. Yani bu da demek oluyor ki 9 yaşına gelmiş yetişkin bir kedi sadece 3 yılını uyanarak geçirmektedir. Ve kediler derin bir uykuda bile bir çıt sesine aniden uyanabilirler. 

3. Eşsiz Burun İzleri 

İnsanlarda benzersiz parmak izleri vardır. Hepimizin parmak izleri farklı olduğu gibi kedilerin de burun izleri farklıdır. Ve de ilginçtir ki kediler burun uçlarını göremezler. 

4. Kedi Kapısı Mucidi 

Kedi kapısının mucidinin Newton olduğunu biliyor muydunuz? Kedisine kapı açıp kapamaktan işine konsantre olamayan Newton kedisine özel kapı yaptı. Bu şekilde de kedi kapısı bulunmuş oldu. Kedi kapısı sayesinde kediler kolayca dolaşabilmektedir. 

5. Kedinizi Konuşkan Yapabilirsiniz 

Eğer kedinizle konuşursanız onu da konuşkan yaparsınız. Konuşkan olup olmaması size bağlı. Konuşkan yapmak için sadece onunla konuşmanız yeterli olacaktır. Kediniz de size cevap verecek ve sesinize alışacaktır. 

6. Ana Vatanı Türkiye 

Yapılan DNA analizleri ile kedilerin 10 bin yıl öncesinde Anadolu topraklarında oluştuğu ortaya çıkmıştır. Ve ilk çiftçilerin kedileri kemirgen hayvanlarla mücadele etmesi için kullandıkları da bu analizi destekler niteliktedir. Daha sonraki yüzyıllarda da insanlar bu hayvanları taşıyarak başka ülkelere de yaymışlardır. 
Yorum YapYorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.

Kayıtlı Yorumlar