MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Kedilerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanır?

14.11.2022 11:02:11

Henüz yavru olan kedi dostlarımızda ek gıda alınabilmesi adına bazı sorular soruluyor. Elbette ek gıda için yavru kedi dostlarımızın sütten kesilmiş olması gerekiyor. Bu sebeple "yavru kedim ek gıdaya ne zaman geçecek?" sorusuna verilebilecek yanıt kedi türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple bir veteriner hekime danışmak bu konuda en doğrusu olacaktır. Yavru kedi dostlarımızın mamaya başlamasına yardımcı olabilecek bazı durumları sıralamak istiyoruz. Kedi dostlarımızda mamayı süt ile bir arada sunmak faydalı olabilir. Bunun yanında mamaları ilk zamanda minik porsiyonlar ile vermek de fayda gösterebilir. Islak mama verilirken oda sıcaklığında olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Dört Haftalık Kedi Dostlarımızda Ek Gıda

Henüz dört haftalık olan kedi dostlarımızın gıda alması esnasında kedi dostlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek besin ögelerine kesinlikle erişebilmesi sağlanmalıdır. Kedi dostlarımız dört haftalık olana dek tüm ihtiyaçlarını ek gıda olmadan anne sütünden direkt olarak karşılayacaktır. Anneden gelen kolostrum isimli ilk süt yavru kedi dostlarımız için son derece yararlıdır. Yeni doğmuş olan kedi dostlarımızın anneleri vefat etmiş işe ya da onları terk etmiş ise özel olarak formüle edilmiş süt tozlarından faydalanabilirsiniz. Süt tozu ile beslenen yavru kedi dostlarımız da sağlıklı bir şekilde büyüyecek ve yeterli bir şekilde gelişim gösterecektir. Yavru kedi dostlarımız emmeyi bilmediğinden dolayı kilo vermeye çok müsaittir. Yavru kedi dostlarımızın sürekli olarak tartılması, kilolarındaki değişimlerin görülmesi normal bir durumdur. Yavru kedi dostlarımızda kilo alımı ve ne zaman ek gıdaya başlanacağı konusundaki konuları bir veteriner hekime danışarak öğrenebilirsiniz. Unutmayın, bu konuda en iyi dostunuz veteriner hekiminiz olacaktır.

Dört Aylık Yavru Kedilerde Ek Gıda

Dört aylık kedi dostlarımızın ek gıda almasında özellikle katı mamalardan faydalanabilirsiniz. Katı gıda almadan önce yavru kedi dostlarımızın kesinlikle sütten kesilmesi gerekiyor. Yavru kedi dostlarımızın katı mamaya geçişini hızlandırabilmek adına yumuşayan mamalar tercih edebilirsiniz. Püre halindeki mamalar da kedi dostlarımız için tam dengeli beslenme olanağı sunacaktır. Ayrıca yavru kedi dostlarımızda iyi bir beslenme alışkanlığı oluşturabilmek adına oyun, tuvalet ve uyku vakitlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Kedi dostlarımızın bakımında mama kapları ve tuvalet kapları birbirinden uzak durmalıdır. Minik dostlarımızın susuz kalmaması çok önemlidir. Ek gıda konusunda bir veteriner hekime danışmak bu konuda en doğrusu olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar