MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Her Zaman Uzak Kalması Gereken 4 Yiyecek

12.11.2022 16:26:19

Köpekler her zaman en sevimli dostlarımız olmuştur. Onları korumak ise daima bizlerin görevidir. Köpeklerin asla yememesi gereken birtakım yiyecekler vardır. Bu yazımızda sizlere köpeğinize asla vermemeniz gereken 4 yiyecekten söz ediyor olacağız. Bahsi geçen yiyecekleri tüketen bir köpek ne yazık ki sağlık sorunları yaşamaya başlayacak demektir. Hadi gelin, köpeklerin tüketmemesi gereken yiyeceklere hep beraber bir göz atalım. İşte detaylar…

1.Kemik

Kemikler kesinlikle köpekler için zararlı olan gıdalardan bir tanesidir. Herhangi bir köpek ırkını kemikle beslemek ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir. Bir köpeğin iştahla yuttuğu bir kemik parçası, bağırsaklarda tıkanma sorunu oluşmasına neden oluyor. O yüzden de köpeğinize kemik vermeden evvel on kez düşünmelisiniz.

Bu gıdanın köpeğinizde oluşturacağı hasarları da göz önüne almalı ve ona asla kemik vermemelisiniz. Oyun oynaması için bile kemik vermeyin, çünkü muhtemelen bu kemiği yiyecektir. Köpeğinizi kemikle beslemek isterseniz böyle bir durumda doğal malzemelerden üretilmiş olan veyahut da preslenmiş olan çiğneme kemiklerinden satın alabilirsiniz.

2.Tuz

Normale göre fazla tuz tüketimi sağlamak sadece köpeklere değil tüm canlılara zarar verir. Tuz zehirlenmesi durumu da bu koşullar altında gerçekleşebilir. İshal, titreme, kusma, depresyon ve atak geçirme gibi belirtilerle kendini gösteren hastalıklar maalesef köpeğinizin vefatı ile bile sonuçlanabiliyor. Köpeğinizin tuz tüketmediğinden daima emin olmalısınız.

Bütün bu besinlere ilave olarak çiğ et, çiğ balık, süt ürünleri, Hindistan cevizi yağı, kabartma tozu ve çiğ yumurta gibi gıdalar da köpeklere zarar verebilir. Her birinin de tuz oranı bir köpeğe göre ne yazık ki yüksektir. Köpeğiniz her zamankinden farklı bir davranış sergiliyorsa onu mutlaka veterinere götürün. Fazla tuzlu beslenmekten dolayı genel dengesi bozulmuş olabilir.

3.Sarımsak ve Soğan

Sarımsak ve soğan daima köpeklere zarar veren iki besindir. Soğangiller ailesinde bulunan besinlerin içerisinde yer alması ile dikkat çeken bu iki gıda; köpeklerin kırmızı kan hücrelerinde hasar oluşturur. Bunun sonucunda da anemi rahatsızlığı ortaya çıkmış olur. Bahsi geçen tüm toksik maddeler ise idrar rengi üzerinde kırmızı rengin meydana gelmesine sebep olur.

Zamanla köpeğinizin iştahı kapanır. Diş etlerinin renginde solmalar kendini gösterir. Bayılabilir, kusabilir. Bunun yanı sıra kalp ritminin hızı bir anda artmaya başlar. Söz ettiğimiz belirtilerden herhangi bir tanesini sergileyen sevimli dostlarımızı vakit kaybı yaşamadan muhakkak bir veteriner hekime götürünüz.

4.Kuru Üzüm ve Yaş Üzüm

Kuru üzüm ve yaş üzüm, köpekleri resmen zehirleyen gıdalardandır. Kuru ya da yaş üzüm yiyen bir köpekte böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklar görülebilir. Bahsi geçen meyvelerle alakalı temel problem ise köpeklere zarar veren gıdalar arasında bulunmasına rağmen birçok kişinin köpeğine bu meyveleri vermesidir. Lütfen daima dikkatli olun ve köpeğinize bu gıdaları asla vermeyin!

Üzüm çeşitlerinin insanlara herhangi bir zararı yoktur ancak köpekler için tamamen riskli gıdalardandır. Bu konuda dikkatli olmazsanız köpeğinizi ne yazık ki belli bir zaman sonra kaybedersiniz. Bunun yaşanmaması adına titiz davranmalı, onun erişebileceği hiçbir alana üzüm koymamalısınız. Bu şekilde sorun tamamen çözülecek demektir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar