MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Kediler Neden Kumunu Yemeye Çalışıyor?

30.06.2020 13:51:02

Bu durum normal olmamakla beraber dikkat edilmesi gereken bir harekettir. Kimi zaman bu hareket tek sefere mahsus olabilirken de tekrarlanmayabilir. Bazı yavru kedilerde ise bu alışkanlık haline gelmekle birlikte sıkça tekrarlayan bir durum olması kesinlikle sebeplerini öğrenmeniz ve çözümünü bulmanız konusunda bazı bilgilere sahip olmanızı gerektirir.

Yavru kedilerin annelerinin ve kardeşlerinin yanında çok kısa süre kalması yeteri kadar sosyalleşememesi ve temel eğitimini annesinden almaması neticesinde olabilir. Farklı psikolojik etkileri de olup takip etmeniz ve çözümlerini yazımızın devamında okuyarak tamamen idrak edebilirsiniz.

Meraklı Tavırlar

Kediler her objeyi, kokuyu ya da ortamı keşfetmeyi severler. Zaten bizlerin de onları bu kadar sevmesinin nedeni meraklı ve tatlılıklarıdır. Öğrenme süreleri boyunca neyin doğru yanlış olduğu konusunda bazen yanlış hareketlerde bulunabilirler. Bizler için endişe verici olsa da eğer çok meraklı ve her şeyi keşfetmeye meyilli karakterde bir kediniz varsa dikkat etmeniz ve tuvaletiyle tüm gün yan yana kalmamasına özen göstermelisiniz. Kediler yürüyerek, koşarak, koklayarak, ısırarak ve tadına bakarak birçok şeyin ne olduğunu öğrenmeye çalışabilirler.

Eksik Besin İhtiyacı

Yetersiz seviyede vitamin ve mineral alan kedilerde görülmektedir. Bu sorunu yaşayan yetişkin kedilerde dahi görülmesi şaşırtmayan bu durum tabi ki genel olarak birçok yavru kedi sahibinin başına gelmiştir. Kum yemesine sebebiyet vermesi açısında şüphelerinizi bu noktaya çekebilirsiniz. Fizyolojik bir hastalık göstergesi olan kum yeme alışkanlığı karşısında evcil dostunuzun kaliteli ve günlük besin değerlerine uygun mama seçimi önemlidir. Ayrıca anne sütünden kesilen ve kuru mamaya geçiş evresinde kısa süreli kum yeme hareketi de görülebilmektedir.

Sağlık Problemleri

Kum yeme davranışının altında diğer nedenler ise sağlık sorunları olabilir. Kansızlık, böbrek problemleri ve besin eksikliği en sık konan teşhislerdir. Fakat birçok kişinin bilmediği anemi yani kansızlık içlerinde en tehlikelileri arasında olabilir. Anemi hastalığı kırmız kan hücrelerinin yenilememesi ve azlığından ortaya çıkmaktadır. Bu durum kum yeme eğilimi göstermesine neden olabilir. İç dış parazitleri ve aşı takvimi rutin olarak takip edilmelidir.

Kum yeme alışkanlığı kedinizin bir sağlık sorunu olduğunun göstergesidir. Veteriner hekiminize bu konu hakkında danışmak olası bir sağlık sorununun engellenmesi ve sıkıntı yaşamanızın önüne geçmesi açısından önemlidir. Genel olarak iki başlık altında düşünürsek sağlık sorunları ve besin eksikliği temel olarak bu probleme neden olur. Evcil dostunuzun bazı alışkanlıkları ve keşfetme süresi esnasında bu istenmeyen duruma şahit olabilirsiniz. Onunla biraz daha fazla ilgilenerek bunun alışkanlık haline gelmeden önlenmesi çok önemlidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar