MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Yaşını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

30.06.2020 12:06:27

Köpeğinizin Yaşını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Köpeğinizin yaşını öğrenmek, dostunuzun gelişimi ve sağlığı için oldukça önemlidir. Yavru köpeklerin orta yaş ve yaşlı köpeklere kıyasla daha farklı gereksinimleri vardır. Aynı şekilde, genç köpeklerin yavru ve yetişkin köpeklere kıyasla daha farklı gereksinimleri vardır. Köpeklerin yaşları İnsanların yaşlarıyla kıyaslandığı zaman daha çabuk ilerler.

Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ortalama bir insan yaşı 80’ dir köpeklerde bu ortalama ise 10 ila 13 yıldır. Köpeklerde yaş ilerlemesi insan yaşına oranla 1 yıla 7 yıldır yani köpeğiniz 12 aydan sonra 1 yaşında değil de 7 yaşına girmiş  oluyor. Şu bir gerçek ki köpeğinizin gerçek yaşnı bilmiyorsanız eğer ona gerektiği gibi bakamayacağınız anlamına geliyor.

Zamanın etkisi İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da kendini hissettirir. Yaşlılık dönemleri  hayvanlarda çok çabuk gelir ve dostunuz yaşlılık dönemine girdiyse eğer siz sevimli dostunuzla geçireceğiniz daha çok zaman olduğunu düşünürken dostunuz için her canlıda olduğu gibi kaçınılmaz son yaklaşmış demektir.

Köpeğimizin Yaşını Nasıl Anlayabiliriz?

Köpeğinizin dişlerinin yaşını öğrenmenizde büyük bir etkisi vardır. Yavru köpekler tüm dişlerini tahmini 8 haftalıkken çıkarırlar ve kalıcı yaklaşık 3.5 aylık olana kadar görünmez. Köpeğinizin tüm dişleri, yaklaşık 7 aylık olana kadar çıkacaktır. Ve bu dişler 1 yaşına geldiklerinde temiz ve beyaz kalacak , 3 yaşına kadar geldiklerinde ise dişlerde soluk bir görünüm oluşur ve arka dişlerde tartar oluşumu görülür, 3ila 5 yaşlarında ise tüm dişlerde tartar oluşumu ve aşınma söz konusudur. Köpeğinizin dişleri 5 yaşından sonra dişleri aşırı yıpranmış ve hastalıklı bir görüntüye bürünecekti.

Köpeğinizin gözleri yaşlandıkça görme etkisi azalır ve köpeğinizin gözleri göz mercek problemleri nedeniyle sertleşir ve bulanık gözükür bu sorun sizin fark edebileceğiniz bir şey değil de, daha çok veteriner hekimlerin gözleminde anlaşılabilecek bir sorundur.

Kürk renklerinin değişmesi de belirleyici bir unsurdur. Bazı köpeklerin  tüyleri 7 ila 10 yaş arasında grileşmeye başlar, aynı şekilde ağız ve burun uçları da griye dönmeye başlar.

Köpeğinizin işitme duyularını kontrol edin can dostunuzun daha agresif döndüğünü verdiğiniz komutlara çok geç tepki verdiğini fark etmeye başladığınızda hemen işitme duyusunu kontrol ettirin Köpekler yaşlandıkları zaman işitme duyularının bir kısmını yitirirler. Duyma yitişi azalan köpekte kendisine yaklaşan her cisimden ürküyor. Bizleri duymayan can dostlarımızınsa artık daha çok sevgiye ve daha çok şefkate ihtiyacı var.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar