MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Kedi Psikolojisi Bize Ne Anlatmak İstiyor?

29.06.2020 13:09:49

Yavru kedilerle sahipleri olarak bağ kurmak çok daha basitken psikolojilerini ve davranışlarını anlamak da bir o kadar karmaşık olabilir. Göstereceğimiz çaba neticesinde evimizi paylaşırken daha fazla yakınlaşmak ve karakterini de çözebilmek adına geniş vaktiniz bulunacaktır. Davranış ve hareketlerinin oturmasında, onu daha iyi tanımada ve çok daha evcil bir kedi büyütme konusunda dikkat etmeniz gereken konulara ise ufaktan giriş yapalım!

Yavru Kedilerin Uyuma Aşkı

Doğumlarından 12 aylık süreye kadar kediler yavru olarak kabul görmektedir. Tabi ki ilk 2-3 aylık süreç yavruluktan öte bebeklik olarak da göz önüne alınabilir. Kedilerin çoğu 14-18 saat arası uyumakta olup en yüksek uyku süresine yine doğduktan sonraki ilk 3-4 aylık süreçte ulaşmaktadır. Uyku onların büyümesi ve gelişmesi açısından önemli olup, herhangi bir problem olduğunu bizlere göstermemektedir.

Bu uyku süresi başlarında bekleyen anneleri açısından da psikolojik olarak rahatlama sağlamaktadır. Olası tehlikelere karşı annelerinin dibinden ayrılmamaları ve uyku halinde onun etrafında kalması başlarını belaya sokmaktan da alıkoymaktadır. Gece çok daha hareketli olsalar da gün boyu minimum hareket ve dinlenme halinde geçecektir. Gün içerisinde yavru kedinize vakit ayırmak ve onunla oyunlar oynamak gündüz yorgun düşüp gece aktifliğini azaltarak uyku düzenine farklı bir açı kazandıracaktır.

Bir Şeyleri Emme İsteği

Oyuncak ya da parmağınızı emmeye çalıştığına defalarca şahit oldunuz ya da olacaksınız. Ayrıca kardeş yavru kediler arasında da birbirlerini kulak ve yüzlerini emme hareketi de oldukça olağan görülen bir durumdur. Sütten erken kesilme durumunda çok daha sık görülen bu durum yetişkinlikte dahi içgüdüsel olarak onlar tarafından bizlerin başına gelebilir. Can sıkıntısı ilgi çekme ya da memnuniyet gösterme konusunda da bu harekete bizler sorun gibi düşünsek de normal şekilde başvurmaktadırlar. Kedilerin besin dışında bazı şeyleri yemesi de sıklıkla görülen bir durumdur. Açlıktan kaynaklanmaya bu durum ısırma isteği ve ilgi çekme amaçlı olabilmektedir.

Yavru Kedinizi Tanımak

Yetişkin kedilere nazaran yavru kedi yetiştirme ve büyütmenin avantajlarından yararlanmak ve bu zamanı çok daha faydalı geçirmek isteyebilirsiniz. Onun düşünme ve hareket etme tarzını olumlu ve olumsuz davranışlara iten davranışlarını ilgi göstererek kontrol edebilirsiniz. Zararlı davranışlardan uzak tutmak ve kendisine zarar verebilecek tüm dış etkenleri ortadan kaldırabileceğiniz gibi ona da öğretmeniz çok zor olmayacaktır. Evinizi uzun yıllar paylaşacağınız evcil dostunuz her zaman yaramaz ve bu kadar enerjik olmayacaktır.

Yavru kediler deneyerek ve başarısız olarak çoğu zaman öğrenirler. Yaşadıkları başarısız ve canlarını acıtan şeylerden uzak dururken eğitimi konusunda çoğu zaman bizlerin de desteği gerekebilir. Fiziksel ve sözlü şiddetlerin onların eğitimi konusunda hiçbir faydası olmamakla birlikte olumlu pekiştirme adına kullanılabilecek kedi ödül mamaları ise tam tersi olarak fayda sağlayabilir. Yaptıkları kötü ve olumsuz davranışların geneli psikolojik olup eğer çok fazla inatçı karakteri yok ise can sıkıntısı ve eğlenememesinden kaynaklı görülebilmektedir. İhtiyacı olan kedi oyuncaklarıyla vakit geçirmesi ve sizinle bol bol sosyalleşip eğlenmesi yavru kedilerin aslında hiç de anormal davranışları olmadığını size ispatlayacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar