MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Davranışlarını Sahipleri Şekillendirir!

29.06.2020 11:15:35

Agresif ve tehlikeli risk kategorisinde görülen Cane Corso, Pitbull gibi ırklar çoğu kesim tarafından saldırgan olarak düşünülmektedir. Doğaları gereği buna yatkınlıkları olup, genel olarak sahipleri tarafından yetiştirilme tarzları ve aldıkları eğitimler burada çok önemlidir. Köpeklerin davranışlarına sahiplerinin etki ettiğini kesinlikle köpek severler olarak bilmeliyiz.

Safkan ırk güçlü bir köpeğiniz ya da sokaktan herhangi bir yavruyu da sahiplenseniz şiddete karşı davranışlarında yatkınlık varsa dikkat etmeniz gereken ilk nokta sahibinin etkisi olmalıdır. Sözlü ya da fiziksel olarak şiddetle büyütülen bir köpeğin aynı türde davranışlar geliştirmesi kaçınılmaz bir sondur. Birçok nedenle agresif hale gelebilmekte olup bunun en büyük etkisi ise sahiplerinin ona karşı tutumları olmaktadır.

Eğitim ve Ceza

Birçok evcil hayvan sahibinin uyguladığı en büyük yanlışların başında gelmektedir. Ceza ve buna ek olarak olumsuz pekiştirme eğitim yöntemleri eğitimin başarısız olma yüzdesini artırırken köpeğin hırçın ve agresif karaktere bürünmesine neden olmaktadır. Agresiflik ise çok daha fazla ısırma ve hırlama eğilimi göstermesine neden olur. Aynı şekilde bu durum sadece yabancılara karşı değil aile üyelerine karşı da sıklıkla yapılabilmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde ise bilim insanlarının agresifliği belli başlı ırklara yüklemenin de bu sebeple anlamsız olduğu dile getirildi.

Köpeklerin Agresifleşmesi Konusunda Diğer Etkenler

Köpeklerin nasıl uysal ve sıcakkanlı olabilecekleri konusunda birçok şey yazılabilecekken bu konuda agresif ve hırçın hale gelmesinde farkında olmadan kendi ellerimizle istenmeye davranışlarda da bulunabilmekteyiz. Bunlardan en önemlisi şiddet başvurma yoluna gidilmesi ve şiddet içeren tavır sergilememizdir. Her gün yaşadıkları kötü muamele de üstüne tuz biber ekmektedir. Tüm bunların yanında aşağıdaki sebeplere de dikkat edilmesi önemlidir.

  • İlgi ve sevgi eksikliği
  • Erken yaşlarda sosyalleşememe
  • Uzun süre kulübede yaşamaları ve bağlı kalmaları
  • Egzersiz, yürüyüş ve birlikte etkinlik yapmamamız

Bu tip durumlarda gözlem yapmanız da cidden köpeklerin agresif hareketler içerisinde olmasında sahiplerinin ne kadar büyük etkisi olduğunu gözlerinizle görmenizi sağlayacaktır. Sahibinin de sorumsuzca davranışları net kurallara yapıları gereği itaat etmeleri gereken köpeklerin gördükleri kötü muamele sonucu yapacakları agresif hareketler karşısında sorumlu tutulmalarını da komik gösterecektir. İlgi ve sevgi görmemiz köpekler bir yerden sonra neyi kötü bir hareket olduğunu anlayamadan içgüdüleri neticesinde çok daha şiddete meyilli tavırları sergilemekten çekinmeyecektir. Geçmişte yaşadıkları, eğitim seviyeleri, sosyalleşme gibi faktör tamamen sahiplerine bağlı olup onlardan gördükleri neticesinde şekillenecektir. Onu çok fazla insanlaştırmaya çalışmadan yapısına ve içgüdülerine saygı göstererek ilginiz sayesinde oldukça dost canlısı ve sevgi dolu bir köpeği topluma kazandırmak çok da zor olmamalıdır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar