MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yaşlı Köpekleri Mutlu Etmek için Tüyolar

10.09.2021 13:58:06

Evcil hayvanlarımızın bu dönemi aynı yavruluk dönemine benziyor. Yavruyken nasıl ilgi veriyorsak yaşlılık döneminde de aynı ilgiyi vermemiz gerekiyor. Taranması olsun, veteriner bakımları olsun, fazla ilgi olsun bu dönemde aynen devam etmesi gerekiyor. Bu süreçte ilgi her daim onların üzerinde tutulmalı ve gelişimlerinin desteklenmesi için aktif bir ebeveynlik modeli benimsenmelidir. Yaşadıkları tüm değişimler onlarla hayatını paylaşan kişiler için hüzünlü olsa da yaşlı köpekleri mutlu etmek ve onlara daha konforlu bir yaşam sunmak mümkündür.

Daha Çok Zaman Ayırın

Çevremizde herhangi birine daha çok vakit ayırdığımızı düşünün onu fazlası ile mutlu edecektir. Aynı şekilde köpeklerimize de daha çok vakit ayırdığımızda mutlu olacaklardır. Bu durum köpeklerimiz ve bizim için keyifli ve heyecan verici olacaktır. Köpeğimize uygun aktiviteler bularak daha verimli vakit geçirebiliriz.

Ona İyi Hissettirin

Yaşlı köpeklerin düzenli olarak veteriner hekimlerce muayene edilmesi gerekir. Bu dönemde birçok kronik hastalık ortaya çıkabilir ve bu hastalıklar onların hem sağlığını hem de konforunu etkileyebilir. Herhangi bir hastalık durumunda veteriner hekiminize danışıp çözüm yolu arayabilirsiniz. Hastalıklardan arındırmak onu mutlu edecek ve rahatlayacaktır.

Konforu Eksik Etmeyin

Köpeğinizin yatağını daha konforlu hale getirin. Battaniye ve yastık ile çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca hazır köpek yataklarını da tercih edebilirsiniz. Yaşlı köpeklerin gününün bir çoğu yatmakla geçecektir. Bu süreçte konfor çok önemlidir.

Beslenmesini Özelleştirin

Yaşlı köpeklerin ihtiyaçları ve genel sağlık durumlarına özel şekilde formüle edilen yaşlı köpek mamaları ile beslenmelerini sağlamak gelir. Yaşlı köpeklerde hareketsizlik onların zaman içerisinde kilo almasına, fazla kilo da başta hareketsizlik olmak üzere birçok farklı sağlık sorununa neden olabilir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek bedenen onları mutlu edecektir. Veteriner hekiminize de bu konuda danışabilirsiniz. Onun için en faydalı mamayı tavsiye edebilecektir.

Sosyalleşeceği Bir Ortam Yaratın

Yaşlı köpekler enerji düşüklüğü ve yaşadıkları çeşitli fiziksel hastalıklar nedeniyle kendilerini dış dünyadan soyutlamaya başlayabilirler. Yeni eğitimlere yanıt vermeyebilir veya gün içerisinde miskin miskin yatmayı tercih edebilirler. Doğada vakit geçirmeleri keyiflerini yerine getirecektir. Strese girmeyecekleri ortamlarda ve onları rahatsız etmeyecek insanlarla bir arada zaman geçirmeleri büyük bir farklılık anlamına gelir.

Yaşı ne olursa olsun hangi yaşa girmiş olursa olsun her köpek güzeldir ve özeldir. Onların da tıpkı bizi insanlar gibi yavruluktan yetişkinliğe ve devamında yaşlı birer köpek olarak hayatına devam ettikten sonra gözlerini yumacağını unutmayın. Birlikte geçen vaktinizi doyasıya geçirmekten çekinmeyin!

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar