MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizi Eğitirken Bu Yanlışlara Düşmeyin

10.09.2021 14:08:31

Öncelikle bir köpeği eğitmeyi düşünüyor ve eğitim sürecindeyseniz sabır anahtar kelimeniz olmalıdır. Birkaç gün içerisinde her şeyi öğrenemeyeceği gibi zamana yaymanız gereken bir süreç olup sabırla üzerinden tekrarlar yapmanız gerekmektedir. Çoğu kez başarısız olacaksınız ama bunu azminiz ve sevginizle çözeceksiniz. Eğitim aşamasında yanlışlarınızı asla görmezden gelmemeye ve nerede başarısız olduğunuzu görerek yanlışlarınızdan en kısa sürede dönmeye mecbursunuz. Bazı köpeklerin çok daha kolay eğitim alabileceği ve buna yatkınlığı fazla olduğundan profesyonel destek almıyorsanız buna uygun ırk seçmeyle başlayabilirsiniz.

Köpeğinizi eğitirken profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Tecrübesiz ya da ilk kez köpek sahibi oluyorsanız bilgili kişilerden ve profesyonel hizmet veren firmalardan bu konu hakkında eğitim almak yanlış bir şey değildir. Bilmediğiniz ve tecrübesine sahip olmadığınız bir eğitimi uygularken hem dostunuzun kafasını karıştırabilir hem de boş yere vakit kaybedebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki köpekler 3-4 aylık süreden itibaren en geç eğitim sürecine girmelidir. Aksi taktirde geç kalabilirsiniz. Geç kalmanız asla eğitim almayacak ve öğrenemeyecek demek olmamakla birlikte daha fazla emek vermenize neden olacaktır.

Olumlu pekiştirme kuralını köpeğinizle aranızda bir felsefe haline getirin. Eğitim süresince ve eğitimin oturması açısından son derece gerekli olan bu davranış ve eğitim pekiştirme biçimi günlük yaşantınızda da işinize fazlasıyla yarayacaktır. Yaptığı olumlu hareketlerden ve davranışlardan sonra ufak bir köpek ödül maması hatta başını okşamanız bile yeterlidir.

Bunun devamında dikkatli olmanız gereken ufak satırbaşları ise şu şekildedir.

  • Ondan yapamayacağı şeyleri istemek ve devamında sinirlenerek hem fiziksel hem de sözlü olarak şiddete asla başvurmamalısınız.
  • Bir günde söylediğiniz her şeyi mükemmel şekilde yapmasını beklemeyin. Öğrense dahi pratik yapmadığınız zaman birkaç gün sonra hata yapabileceğini unutmayın.
  • Her şeyi adım adım ilerletin. Kafanızda bir eğitim programı oturtun. Neler yapabileceğini iyice araştırın.
  • Karmaşık komutlardan uzak durun. Basit ve temel düzeyde eğitim vererek eğitim sürecine başlayın. Çok fazla ve karışık kelimeler kullanmanız zihninin bulanmasına ve başarısız olmasına neden olacaktır.
  • Eğitim dışında da egzersiz ve rutin yürüyüşlerini aksatmayın. Yorgun köpeklerin daha sağlıklı köpekler olduğunu unutmayın. Yaptırdığınız egzersizler onların ayrıca zihinsel olarak da sakinleşip daha mutlu olmasına yardımcı olacaktır.
  • Aile içerisinde diğer bireylerinde size yardımcı olmasını isteyin. Sizin yürüdüğünüz yolun ve programın takibini yapmalarına yardımcı olun. Sizi ak dediğinize onlar kara demesin. Aksi taktirde minik dostunuzun neyi nasıl yapacağı konusunda sıkıntı yaşamasına neden olabilirsiniz.
  • Her ne şartta olursa olsun sevginizi ve ilginizi dostunuzun üzerinden eksik etmeyin. Bazı köpeklerin algı kapasitesi aynı ırk olsalar dahi birbirinden farklı olacaktır.
  • Eğer eğitim konusunda başarısız olduysanız dünyanın sonu değil. Bu konu hakkında hizmet veren birçok profesyonel destek firması bulunmaktadır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar