MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Konuşmalarımızı Anlar mı?

10.09.2021 12:29:45

Hareketleri ile gizem yaratan küçük dostlarımız, kimi zaman bizler ile konuşurcasına miyavlıyorlar. Hatta kimi zaman söylediklerimize göre hareket ediyorlar.  Peki kediler konuşmalarımızı gerçekten anlıyor mu? Uzun süredir araştırılan bu durum, araştırma sonuçlarında gizemin perdesini aralıyor.

Kediler Konuşmalarımızı Anlar mı?

Kelimeleri anlamaktan ziyade kelime ile fiilin çağrışımını anımsıyorlar. Örnek vermek gerekirse sürekli ismini söylediğinizde size bakmasını istiyorsunuz. Bir zamandan sonra buna alıştırıyorsunuz. Bir süre sonra kedinize seslendiğiniz zaman size bakması gerektiğini düşünüyor. Bu demek oluyor ki kelime ile fiili bağdaştırmış durumdalar. Yani tam olarak her kelimeyi anlıyorlar diyemiyoruz.

Kediler Kelimeleri Anlar mı?

Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde kedilerin 20 ila 40 kelimeyi anlayabildikleri, bazılarında ise bu sayının 50 kelimeye dek çıkabildiği gösterilmiştir. Yine de kendilerine söylenenleri ne denli kavrayabildikleri hakkında kesin bir bilgi yoktur.

Kediler Üzüldüğümüzü Anlar mı?

2015 yılında “Animal Cognition” adlı dergide yayınlanan bir araştırmada kedilerin bizlerin duygularını büyük ölçüde fark edebildiği ve insanların ruh halleri doğrultusunda farklı davrandıkları ortaya çıkmıştır.  2020 yılında yapılan farklı bir araştırmada da az önce ki araştırma ile aynı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Kedilerin insanlarla ilişkiler kurduğu bu ilişki ile insan duygularını ayırt edip algıladıkları duyguya göre ise davranışlarını değiştirdikleri anlaşılmıştır. Yani demek oluyor ki iyi gününüzde de kötü gününüzde de kedilerimiz bizleri anlıyor ve bize ortak oluyorlar.

Kediler İnsanların Miyavlamasını Anlar mı?

Sanılanın aksine kedimize miyavlamamız hiçbir işe yaramıyor. Biz her ne kadar aynı sesi çıkardığımızı düşünsek bile onlar öyle düşünmüyor. Hiçbir anlam veremiyorlar diyebiliriz. Kedilerimize miyavlamamız onlar için sadece bir eğlence haline gelmiş olabilir. Harici olarak hiçbir anlam yüklemiyorlar.

Kediler Sevildiklerini Anlıyorlar mı?

Tabiki evet. Onları sevdiğimizi hissediyor ve anlıyorlar. Bu sebeptendir ki bizleri görünce kuyruk sallıyorlar, yavaş yavaş göz kırpıyorlar, yanımızda oturuyor yanımızda yatıyorlar. Bunlar farklılaştırılabilir. Hepsi bir sevgi göstergesidir. Ve daima sevildiklerine karşılık verdiklerini de görebiliyoruz.Ses tonumuzdan onlara dair yaptığımız hareketlere kadar kedi dostlarımız onlara karşı ne kadar sevecan olduklarımızı rahatlıkla hissedebiliyorlar. Onları sevmek için sadece fiziksel temas kurmamız gerekmeden söylediğimiz tatlı sözlerin dahi onların hoşuna gittiğini anlamamız çok da vakit almayacaktır. Kızdığımızda ise kızgınlığımızı anlayabilecek kadar zeki olan kedi dostlarımızı her zaman sevelim! 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar