MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yaşlı Köpeklerde Ağrı Nasıl Anlaşılmaktadır?

2.08.2022 15:09:01

Yaşlı köpek doslarımızın birçok sağlık problemi meydana gelebilir. Bu aynı insanlar gibi yaşlılıkta çıkabilecek bazı hastalıklara işaret eder. Yaşlı köpek dostlarımızdaki bu sağlık prblemleri ise birçok ağrıya sebebiyet verebilir. Dizlerinde, kalçalarında, omuzlarında ya da dirseklerinde ağrı görülme riski son derece yüksektir. Köpek dostlarımızda eklem sağlığı konusu tamamen yaşım ilerlemesi ile kötüleşmeye başlayan bir durumdur. Bu problem sırtta ve eklemlerde çeşitli ağrılara yol açabilir. Yaşlı köpek dostlarımızda oluşan eklem ağrılarının yanı sıra kanser ya da birçok farklı hastalık da çeşitli ağrılara sebebiyet verebilir. Bu rahatsızlıkların tedavileri önemli bi alanda ağrı kolay bir şekilde yönetilebilir. Ayrıca yaşlı köpek dostlarımızda ağrı tedavisi için eksiler ve artılar çok iyi bir şekilde veteriner hekimlerince tespit ve analiz edilmeli. Daha hassas bir bünyeye sahip olan bazı köpek dostlarımızdaki durum ilaçların ciddi yan etkilerine de sebebiyet verebilir. Ağrının doğru bir şekilde kaynağının teşhis edilmesi ve veteriner hekimlerince ağrının tedavisindeki başarı oranı oldukça önem arz eder. Eğer siz de köpeğinizin ağrılarından şikayet ettiğini düşünüyorsanız derhal bir veteriner hekime danışmalısınız.

Köpeklerde Ağrı Belirtisi Nedir?

Yaşlı köpek dostlarımızın sağlıkları oldukça hassastır. Bu sebeple bir ağrı çektiğini fark edebilmek ya da bunun giderilmesini amaçlamaya yönelik adımlar atmak onların çok kısa sürede konforlu yaşamlarının geri dönebilmesi anlamına gelmektedir. Köpek dostlarımız ağrı belirtileri farklı bir şekilde ortaya çıkabilir. Yaşlı köpek dostlarımızda En yaygın görülecek ağrı belirtilerini aşağıda madde madde sıraladık.

  • Yaşlı köpeklerin gözlerinin kısılması ya da hızlı bir şekilde nefes alıp verme durumu,
  • Sırt ağrısı ya da karın ağrısından kaynaklanan kambur durma durumu,
  • Ağrının özellikle de vücutlarının belli bir bölgesinde yoğunlaşması üzerine oluşacak sürekli yalama isteği,
  • Kalkma, oturma, yuvarlanma ya da gündelik hareketlerini yaparken zorlanma durumu da ağrı hissettiklerinin belirtisi olabilir.
  • Normalde çok hoşlandığı ya da sevdiği bir fiziksel aktiviteden rahatsızlık olma duygusu da yaşlı köpek dostlarımızda en sık görülen ağrı belirtilerinden bir tanesidir.

İleri yaştaki köpek dostlarımızın karaciğer ya da böbrek hastalığı gibi problemleri de olabilir. Bazı ilaçları sürekli olarak uzun süre kullanmak için kan testlerine ihtiyaç duyulmalıdır. Hassas olan köpek dostlarımızda bazı ilaçlar mide zarının kanamasına ya da mide rahatsızlıklarına sebebiyet verebililse de bu durum çok sık görülen yan etkiler arasına girmemektedir.

Bu ilaçların kullanımı belirtildiği gibi kullanılmadığında yan etkiler ortaya çıkar. Hayvansever kişiler genelde köpek dostlarının ağrısının artış gösterdiğinde hemen verilmesi gerektiğini düşünse de bazı ilaçlar düzenli ve günlük olarak verilmelidir. Hangi ilaç olursa olsun mutlaka veteriner hekimlerin kontrolünde ve onların önerdiği şekilde kullanmanız ve bu durumun dışına çıkmamanız köpeklerin sağlığı için çok önemlidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar