MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Eklemleri Hakkında Genel Bilgiler

3.08.2022 10:26:51

Tıpkı bizler gibi minik patili dostlarımız da hayatları boyunca belirli sağlık sorunları ile karşılaşabilirler. Ayrıca doğum yapan bir köpek, doğumdan itibaren eklen sorunlarına sebebiyet verebilecek genetik yatkınlıklara da sahip olabilir. Bir köpek dostumuzun eklem sorunlarınu düzeltebilmek adına orada bulunan iltihabı azaltmak ve hücreleri onarmak veteriner hekim danışmanlığında çok önemlidir.

Köpeklerde Sağlıklı Eklem İşlevinin Önemi

Eklemler, köpek dostlarımızın ve bizim dünya üzerinde özgürce hareket edebilmemizi sağlayan bir yapıdır. Eklemlerimizin olmadığını düşünürsek iskeletlerimizin sağlam bir yapısı olmayacağını da bilmemiz gerekirdi. bu kemikler arasında dolgu olmadan ne zaman zıplasak, pozisyon değiştirsek veya koşsak kemiklerimiz birbirine çarpardı ve iskelet yapımız her seferinde zarar görebilirdi.

Eklem ağrıları, özellikle yaşlı köpek dostlarımızda sık görülen bir sağlık sorunudur. Bunun ana sebebi köpekler yaşlandıkça eklem sıvısı daha az yağ üretmektedir. Kıkırdak hasar gördüğünde ise eklemi onarma durumu daha zorlaşabilir ve yaşlı köpek dostlarımızda hareketlilik azalabilir. Bu sebeple köpek dostlarımızın eklem sağlığı küçümsenmeyecek derecede önemli bir hastalıktır.

Köpeklerde Eklem Sorunlarına Neden Olan Nedir?

Köpek dostlarımızın fiziksel aktivite yapabilmesi adına atletik yapıları vardır. Bazıları kanepede horlamaktan çok daha memnun oluyor olsa da minik köpek dostlarımızın yaşam tarzı, egzersiz ve genetik, köpek dostlarımızın vücudunun yaşlanmasında rol oynamaktadır.

Minik patili dostlarımızda gördüğümüz dejeneratif ve gelişimsel olmak üzere iki tür ortak sorun bulunuyor. Dejeneratif eklem sorunları zaman içerisinde yavaş hareketlilik ve güç kaybı olarak bilinmektedir. Gelişimsel eklem sorunları ise eklemlerin büyüme sırasında olması gerektiği gibi oluşmadığında ortaya çıkan durumdur.

Dejeneratif sorunları çoğu ise yaşabağlı olarak gelişebilir. Bazı ortak sorunlar yavruluk döneminden dahi başlayabilir. Düzenli olarak veteriner ziyaretleri, köpek dostlarımızın sağlıklı kalabilmesi adına önemli rol oynar.

Köpek dostlarımızın eklem sorunlarındaki bazı ortak nedenler olarak gösterilen; obezite, ırk boyutu, ırk genetiği, yaş gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Ayrıca köpek dostlarımızın sağlıklı eklemleri olabilmesi adına ise bol bol egzersiz yapmanız gerektiğini lütfen unutmayın. Sizlere bu içeriğimizde köpeklerin eklemleri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar