MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Beslenmesinde Yaş Mama Etkileri Hakkında Bilgi

4.08.2022 11:12:52

Kediler kadar köpek dostlarımızın da yaş mama etkisi her zaman merak konusu olmuştur. Herkesin bildiği gibi yaş mamalar köpek dostlarımız tarafından son derece sevilen bir yiyecektir. Mama içeriğinde oluşan zenginlik, sulu kıvamı ve lezzeti ile köpek dostlarımızın ağızlarını sulandırmaya yeten bir mamadır. Tabii ki köpekleri çok seven insanlar bu durumdan memnun kalmaktadır. Ancak bilinçli olarak her hayvansever için bu yeterli değildir. Mama içerisinde ne olduğunu bilmek ve hangi şekilde ya da ne şekilde vermenin en uygun olduğu ya da yanlış olduğunu öğrenebilmek önem arz eder.

Köpek beslenmesinde yaş mamanın olumlu ve olumsuz etkileri

Yaş mamaların köpek dostlarımıza çok fazla faydası vardır. Özellikle köpek dostunuz her gün yaş mama tüketirse bunun maliyeti son derece artacaktır. Ancak burada önemli olan köpek dostlarımızın seçimi olacaktır. Bu sebeple genel olarak seçici köpek dostlarımızın sahipleri yaş mamaya yönelmektedir. Bu sebeple buradan çıkaracağımız ana anlam, mama seçimi içerisinde önemli olan köpek dostlarımızın neyi seçeceği ile ilgilidir. Oldukça pahalı ve kaliteli olsa da bir mamayı sevmezlerse direkt olarak bunu anlayabilirsiniz. Bu konuda mutsuz olurlar ve burun kıvırırlar. Yaş mamanın kuru mamaya göre daha yoğun bir kokusu vardır. Bazı köpek dostlarımız için ise bu koku bir davet anlamına da gelebilmektedir. Bazı köpek dostlarımız ise kokusu sebebi ile bu yaş mamaları istemezler. Fakat her yaş mama elbette aynı kokuya sahip değildir. İçeriğindeki ürünlere çok dikkat edilmelidir.

Köpek dostlarımız için dengeli ve tam bir diyet arayışında olan kişilerin ana tercihi kuru mama da yaş mama da olabilmektedir. Burada önemli olan beslenme saati ve düzenli kullanım ile seçilecek mamanın besinsel değerleridir. Ayrıca kuru mamalar, bol proteinli ve kalorilidir. Bu sebeple etobur dostlarımızın ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Fakat elbette şunu söylemeden geçemeyiz ki kuru mamanın yaş mamaya göre dezavantajları olabilir. Aynı şekilde yaş mamanın da kuru mamaya göre birçok dezavantı vardır. Bunları düşünen kişiler için tavsiyemiz köpek dostlarımızın karışık beslenmesi olacaktır. Arada bir yaş mama veriyor olmak bir ödül atıştırmalığı niteliğinde olabilir.

Yaş Mamanın Olumlu Yönleri Nedir?

Yaş mamaların köpek dostlarımız için birçok faydası bulunuyor. Açık bir yaş mamayı veterinerineze de sorarak ortalama 24 saat saklayabilirsiniz. Ancak yaş mamalar birçok köpek için kuru mamadan daha lezzetli bir yiyecektir. Bu sebeple köpek dostunuz seçici bir canlı ise yaş mama sizin için en iyi seçim olabilir. Köpek dostlarımızın sağlıklı bir bağışıklık sistemi için ihtiyaç duymuş olduğu temel besinleri içeren yaş mama, köpek dostlarımız için yaş mama kullanmak için birkaç sebepten birisidir.

Köpek dostlarımızın beslenmesinde çeşitlilik sağlar, tıbbi rahatsızlığı olan köpek dostlarımızın beslenmesine destek verir. Lezzetli ve dengeli beslenim sağlar. İlaç kullanımını kolaylaştırır ve nem içerir.

Köpek dostlarımızın yaş mama seçiminde onlar için en iyi nihai kararı verecek kişiler veteriner hekimlerimizdir. Lütfen yaş mama kullanımı konusunda direkt olarak veteriner hekimlere danışınız.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar