MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi ve Köpek Birbirine Nasıl Alıştırılır?

5.08.2022 13:25:06

Gün içerisinde evlerimizi birçok çeşit türde evcil hayvan dostlarımız ile paylaşıyoruz. Gün geçtikçe ise evini birden fazla evcil dostumuz ile paylaşan kişi sayısı giderek artış göstermektedir. Bazı evlerde iki ya da üç kedi ile yaşayanları bazı evlerde ise kedi ve köpek dostlarımızın birlikte yaşadığını görmek şimdiki dünyamızda çok mümkün oluyor. Bazen aynı türden evcil dostlarımızın bir arada bulunuyor olması dahi minik patili dostlarımız arasında zaman zaman çatışmaya sebebiyet verebiliyor ve bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Farklı tür içerisinde olan kedi ve köpek dostlarımızın aynı ev içerisinde yaşması konusu ise bazı hayvansever kişilerin endişe duymasına sebep olabilir. Bunu sağlayabilmek adına ise çeşitli yöntemlere başvuran hayvanseverler bu soruların cevabını net bir şekilde arıyor. Yıllar boyunca duymuş olduğumuz kedi ve köpek düşmanlığı ile ilgili yanlış duyumlar alıyoruz. Aslında kedi ve köpek düşman değildir ve uyumlu şekilde yaşamaları uygun bir ortama bağlıdır. Bu içeriğimizde kedi ve köpek nasıl birbirine alıştırılır sorusunun cevabını sizlere vermiş olacağız.

Köpek ve Kedinin Birbirine Alışma Süreci Nasıl Gelişir?

Kedi ve köpek dostlarımızın aynı ortam içerisinde oldukça uyumlu yaşayabilmesi adına, hayvan dostlarımızdan sorumlu olan hayvanseverlerin uygun koşullar yaratabilmesi çok önem arz eder. Bu konuda hayvanseverlerin dikkat etmesi gereken bazı belli başlı noktalar bulunmaktadır. Kedi ve köpek birbirine nasıl alıştırılır sürecini tam tanımlayabilmek adına size aşağıda sıraladığımız maddelerle içerik hazırladık.

Kedi ve Köpeği Yavruyken Birbirine Alıştırma Konusu

İnsanlar gibi evcil hayvan dostlarımız da birçok şeyi henüz çok küçük yaşlarda iken öğrenmeye başlar ve ilerleyen dönemlerde eğitim gördüğü konulara eğilimli olurlar. Kedi ve köpek dostlarımızın birbirine alışma süreçleri ise en uygun dönemin yavruluk dönemi olduğu bilinmektedir. İki cinsin de kendilerinden bir türmüş gibi rahat kabullenebilmeleri adına çok küçük yaşlarda birbirilerine aşina olması çok önem arz eder.

Gerekli Ortamı Hazırlayın

Kedi ve köpek dostlarımız birbirilerine alışma süreci içerisinde ihtiyaç duymuş oldukları en önemli şeyin kendilerini çok güvenli bir ortamda hissetmeleri gerektiğini unutmamalısınız. Bu evcil patili dostlarımızın kendilerini güvende hissedebileceği bir ortam yaratmak onların birbirilerine karşı hissetmiş olduğu gerginliği de son derece azaltacaktır. Bunun yanında birbirilerini tehdit olarak görmekten hızlıca vazgeçecekler.

Birbiriyle Tanıştırın

Kedi ve köpek dostlarımızın kokularınını biribirine alıştırılması bu noktada çok önemlidir. Kedi kokusunun köpeğe, köpek kokusunun ise kediye tanıtılıyor olması bu noktada en büyük faktörlerden birisidir. Bu sayede ilk karşılaşmaları sırasında birbirilerini adeta daha önceden tanıyor olacak ve tanıdık gelen bu koku tehdit hissini de hızlıca azaltacaktır.

Sizlere bu içeriğimizde kedi ve köpek birbirine nasıl alıştırılır ile ilgili detaylı bir içerik hazırlamaya çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederiz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar