MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Mevsimsel Tüy Dökümü Hakkında Bilgi

1.08.2022 12:22:43

Minik köpek dostlarımızda tüy dökümü hemen hemen tüm hayvanseverlerin karşılamış olduğu sorunlar arasında yer alıyor. Tüm köpek dostlarımız bir noktaya kadar tüy dökümü gerçekleştirir. Ancak, hipoalerjik olarak da bilinen bazı köpek cinslerinde dökülen tüy miktarı oldukça az gerçekleşir. Özellikle de çift katmanlı tüylere sahip olan köpek dostlarımızda oldukça yüksek miktarlarda tüy dökümü meydana gelebilir. "Köpeğimde mevsimsel olan tüy dökümü ortalama ne kadar sürer?" sorusu her hayvanseverin ilk tüy döküm mevsiminde kendisine sorduğu ve internette defalarca araştırdığı sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Bu süre elbette köpek cinslerine göre değişkenlik gösterebilir.

Köpek Dostlarımızda Mevsimsel Tüy Dökümünün Gerçekleşmesi

Genel itibarıyla köpek dostlarımızın büyük bir kısmında, ortalama sonbahar ve ilkbahar mevsimleri sırasında tüy dökümü en yüksek seviyeye çıkabilir. Çift katmanlı tüylere sahip olan köpek dostlarımızda bu katmanlar üst ve alt katman şeklinde ikiye ayrılır. Üst katman dışarıdan görebildiğimiz ve onlara dokunduğumuz tüyleridir. Alt katman ise daha yumuşak ve kısa tüylerin yer aldığı katman olarak bilinmektedir. Köpek dostlarımızda tük döküm mevsimi aslında hava sıcaklığı ile beraber, hava sıcaklığının değişimi ile gerçekleşmektedir. Havalar ısındığı sırada köpek dostlarımızın kışlık tüyleri de dökülmüş olur. Bunun yerine çok daha ince tüyler çıkmaktadır. Havalar iyice soğumaya başladığı sırada ise köpek dostlarımız çok daha ince olan tüylerini dökmektedir. Onları soğuk kış aylarında daha fazla koruyabilecek tüylere sahip olurlar.

Tüm kürk türleri aynı şekilde değişmemektedir. Shih Tzu, Bichon cinsi köpek dostlarımızın alt katman tüyleri çok daha azdır. Bu sebeple mevsimsel dökümlerde çok daha az tüy dökebilir. Malamut cinsi köpek dostlarımızda ise tüy dökümü çok ciddi boyutlara varabilir. Köpek dostumuzun ırkı ne olursa olsun tam o mevsim döneminde mutlaka düzenli olarak tarama gerçekleştirmelisiniz.

Yıllık Düy Dökümü

"Köpeğim hangi ayda tüy dökecek?" sorusunun çok da net bir cevabı olmayabilir. Çünkü tüylü tüm varlıklar sürekli olarak tüy dökmektedir. Süreklili arz eden döküm sırasında tüy foliküllerinin doğal döngüsünden kaynaklanır. Foliküller gelişmektedir. Gelişimini tamamlayıp sonucunda da döküm sağlanır. Folikülün döngüleri köpek dostlarımızın yaşına, türüne ve hormon dengesine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca Yorkshire Terrier ya da Poodle gibi köpek cinslerinde tüy dökümü sürekli olarak büyümektedir. Bu türlerde kıl kökleri çok daha fazla uzun ömürlü olarak bilinir. Bu sebeple tüyleri çok az dökülmektedir. Husky gibi cinslerin ise tüy kökleri daha kısa olmakla bilinir. Bu türler içerisinde mevsimsel ya da yıllık olarak çok daha fazla tüy dökülür.

Sizlere bu yazımızda köpek dostlarımızda mevsimsel tüy dökümü ile ilgili içerik yazmaya çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar