MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yaşlı Kedinizi Yavru Kediyi Kabul Etmesi İçin Nasıl Eğitebilirsiniz?

4.06.2021 11:23:28

Birçok kedi sahibi, arkadaş canlısı, bekar yetişkin kedilerinin yeni bir yavru kedi ile geçinmekte zorlanabileceğinin farkında değildir. Yeni bir yavru kedi genellikle arkadaş edinmeye heveslidir, ancak evdeki yaşlı kediler küçük olanla hiçbir şey yapmak istemeyebilir. Çoğu zaman yaşlı kediler üzgün, içine kapanık, çok tıslar ve hatta bazen ailenin yeni üyesine iyi uyum sağlamıyorsa yemek yemeyi bırakırlar. Bu davranışlar, kedilerin, özellikle de yerleşik bölgelerini içerdiğinde, değişikliği sevmemesidir. Yavru kediyi yetişkin bir kediyle tanıştırmak evinizde çok fazla strese neden olabilir, ancak tanışmanın daha sorunsuz geçmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Yaşlı Kedinizi Sakinleştirin

Yaşlı kedinizin yeni bir yavru kedi ile stresli ve endişeli olacağından şüpheleniyorsanız, bir kediyi sakinleştirmek için tasarlanmış besin takviyelerini düşünün. Bunlar evcil hayvanınızı uyuşturmaz, ancak sakin ve rahat kalmasına yardımcı olur. Genellikle beklenen stresli olaydan birkaç hafta önce verilirse en iyi sonucu verir ve yeni yavru kedi geldikten sonra da devam ettirilebilir. İçerikler genellikle L-theanine, Phellodendron, manolya, peynir suyu veya süt proteinleri ve evcil hayvanlar için güvenli ve etkili olduğu gösterilen diğer doğal bileşenleri içerir.

Evinizi Hazırlayın

Yavru kediniz için mama kapları, yataklar, başka bir tuvalet ve oyuncaklar gibi yeni eşyalar yavru kedi eve gelmeden önce evinizin içine ve çevresine yerleştirilmelidir. Yetişkin kedinizin kokularını alabilmesi ve tüm yeni şeylere alışabilmesi için bu eşyaları yeni varışınızdan yaklaşık bir hafta önce yeni yerlerine koymaya başlayın. Yapabiliyorsanız, üzerinde yavru kedi kokusu olan eşyaları eklemeye çalışın. Yavru kedi için hazır olduğunuzdan emin olun. Eğer stresli ve hazırlıksızsanız, yaşlı kediniz bunu anlayabilecek ve bundan olumsuz etkilenebilecektir.

Kedinizi Hazırlayın

Yaşlı kedinizin sağlıklı olduğundan emin olun. Sağlıksız bir kediye ek stres, işleri daha da kötüleştirir ve kedinizin yeni bir yavru kedi için yalnızca zihinsel olarak değil, aynı zamanda fiziksel olarak da onunla başa çıkmaya hazır olmasını istersiniz. Sağlıklı ve aşılarının güncel olduğundan emin olmak için kedinizi veterinerinize kontrole götürün. Yavru kedilerde solunum yolu hastalıkları yaygındır ve yaşlı kedinizin bağışıklık sisteminin eve gelen her şeyle mücadele etmeye hazır olmasını isteyeceksiniz.

Kedinizi Yeni Yavru Kedi ile Tanıştırın

Yavru kedinizi evinize ilk getirdiğinizde doğrudan yeni yavru kediniz için önceden belirlenmiş odaya götürün ve yavru kedinin odayı keşfetmesine izin verin. Tuvalet kutusu, yemek kaseleri, yatak ve bazı oyuncaklara kolayca erişilebilir olmalıdır. Yaşlı kedinizin yavru kediye denetimsiz erişmesine izin vermeyin.

Kedinizin Hiyerarşi Oluşturmasına İzin Verin

Kedilerin düzene sahip olması gerekir ve evdeki yeni bir üye bunun nerede olduğunu bilmelidir. Büyük kedinizin yeni yavru kedi ile bir hiyerarşi kurmaya çalıştığı bir süre olabilir. Büyük kediniz, yeni gelen kedi olumsuz bir şey yaptığında yavru kediye tıslayabilir ve vurabilir. Bu tamamen normaldir ve sadece tıslama ve sallama olduğu sürece, müdahale etmemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Büyük kediniz, evdeki baskın kedi olarak rolünü oluşturuyor ve yavru kedi, yeni kedi olarak sınırlarının nerede olduğu öğretiliyor.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar