MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Neden Ot Yer

4.06.2021 10:17:08

Sevgili köpek arkadaşınız açıkçası bir inek değil, bu yüzden onları ot yerken gördüğünüzde kafanız karışabilir. Hatta endişelenebilirsiniz. Onlar aç mı? Canımı sıkkın? Hasta mı? Ot yemek onlara zarar verir mi?

Öncelikle, köpeğiniz ot yiyor ve kusuyorsa, endişenizde yalnız olmadığınızdan emin olun.

Pika, yiyecek olmayan şeyleri yeme ile karakterize edilen bozukluğun teknik terimidir. Bazen pika, özellikle yavru köpekler ve daha genç köpekler tarafından uygulandığında, genellikle sadece bir can sıkıntısı belirtisi olsa da, köpeğinizin bir tür beslenme eksikliğine sahip olduğunu gösterir.

Köpeklerin ot yemesi aslında oldukça yaygındır (yabani köpeklerde de gözlenmiştir ve tamamen doğal olabilir) ve bu pika şekli genellikle çok fazla soruna neden olmaz. Aslında, çoğu veteriner bunu normal bir köpek davranışı olarak kabul eder. Köpekleri çimlere ve diğer bitkilere düzenli erişimi olan 49 köpek sahibi üzerinde yapılan küçük ölçekli bir araştırma, köpeklerin %79'unun bir zamanlar bitki yediğini tespit etti. Bitki yiyen köpeklerle ilgili bir başka araştırma, çimenin en çok yenen bitki olduğu tespit edildi.

Köpekler Neden Ot Yer?

Köpeğinizin çimlerinizde otlamasının çeşitli nedenleri vardır.

Bazı insanlar, köpeklerin kendilerini iyi hissetmediklerinde kendilerini kusturmanın bir yolu olarak ot yemeye yönelebileceklerini ve daha sonra kendilerini daha iyi hissedebileceklerini öne sürüyorlar. Diğerleri, köpeklerin mide rahatsızlığını ot yiyerek tedavi etmeye karar verecek kadar akıllı olmadıklarına dayanarak bu fikre karşı çıkıyor.

Kanıtlar, ot yiyen köpeklerin çoğunun önceden rahatsız olmadığını veya en azından öyle görünmediğini gösteriyor. Aslında, sahiplerine göre köpeklerin %10'dan azı ot yemeden önce hasta görünüyor. Ve ot yemek genellikle kusmaya yol açmaz ot yiyen köpeklerin %25'inden azı otladıktan sonra düzenli olarak kusar.

Köpeğinizin ot yemesinin diğer önerilen nedenleri arasında sindirimi iyileştirmek, bağırsak solucanlarını tedavi etmek veya lif ihtiyacı da dahil olmak üzere bazı karşılanmamış beslenme ihtiyaçlarını karşılamak yer alır. Yayınlanmış bir çalışma, yedi yıl boyunca her gün ot yiyen ve sonra kusan minyatür bir kaniş hakkında raporlar. Köpeği yüksek lifli bir diyete soktuktan üç gün sonra, sahibi köpeğin ot yemeyi tamamen bıraktığını bildirdi. Ve elbette, köpeğinizin sadece çimenlerin tadını veya hissini sevmesi olasılığı da vardır.

Köpeğimin Ot Yemesini Durdurmalı mıyım? Öyleyse Nasıl?

Köpeğinizin canı sıkıldığı için ot yediğinden şüpheleniyorsanız, yeterince egzersiz yaptıklarından emin olmak faydalı olabilir. Onları bazı eğlenceli aktivitelere dahil edin. Frizbi fırlatmayı veya onlarla başka bir etkileşimli oyun oynamayı deneyin ya da onları meşgul etmek için sağlam bir çiğneme oyuncağı satın alın.

Köpeğinizin pika davranışının bir beslenme eksikliğinden kaynaklanma ihtimaline karşı, daha iyi bir köpek mamasına, özellikle de yüksek lifli bir türe geçmek, sorunu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Çoğu uzman otlatmanın zararlı olmadığı konusunda hemfikir olsa da, akılda tutulması gereken bir şey, çimlerde kullanılan bazı herbisitlerin ve pestisitlerin, özellikle yutulduğunda oldukça toksik olabileceğidir. Ek olarak, bir dizi yaygın ev ve bahçe bitkisi zehirlidir, bu da köpeğinizin çimlerle birlikte onları yemesi durumunda sorunlara yol açabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar