MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Yürüyüş Yaparken Neden Çevresindekileri Koklamasına İzin Vermelisiniz?

3.06.2021 12:32:07

Çoğu köpek sahibi, köpeğini zihinsel ve fiziksel olarak zengin tutmanın önemini bilir. Sadece köpeğin genel sağlığı için daha iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda can sıkıntısı veya hayal kırıklığı sonucu ortaya çıkan sorunlu davranışların olasılığını azaltmaya da yardımcı olabilir.

Köpeğinizin Burnunun Gücünü Hafife Almayın

Köpeğimizin burunlarının ne kadar güçlü olduğunu hatırlamak önemlidir. Bizimkinden 100.000 kat daha hassas olabilirler. Bir köpek olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde bir alandan kanın tek bir damlasının kokusunu alabilir.

Koku alma duyuları iletişim kurmak, keşfetmek ve değerlendirmek için çok önemlidir.

Koklamak Köpeğinizi Daha İyi Hissettirebilir

Bazı köpekler, yüksek enerji seviyesi aktiviteleri yaptıklarında aşırı yorulabilirler, ancak köpeğinizin doğal koklama davranışından yararlanmak sakin ve genellikle rahatlatıcı bir seçenektir.

Koklamak Köpeğinizi Daha Yorgun Hissettirebilir

Köpeğinizin koklaması için bolca zamanı olan yavaş bir yürüyüşte elde ettiği zihinsel zenginleştirme, hızlı tempolu, topuklarına kadar yürüyebileceklerinden çok daha fazladır. Bu, daha kısa bir koklamanın onları yorabileceği ve genellikle daha rahat olacakları ve evdeyken yıkıcı veya yaramaz davranışlar sergileme olasılıklarının daha düşük olacağı anlamına gelir.

Koklama Köpek İletişiminin Önemli Bir Parçasıdır

Köpek sahipleri, köpekleri ilk tanıştıklarında otomatik olarak başka bir köpeğin kalçasını koklamaya yöneldiğinde utanabilirler. Yine de bir köpek için bu, neredeyse değerlendirici bir el sıkışma gibidir. Diğer köpeğin kendine özgü kokusunu tanımaya başlıyorlar.

Bazen koklama da yatıştırıcı bir davranış olabilir. Köpeğiniz bir durumu başka bir köpekle yapmaya çalışıyorsa, bir tehdit olmadığını bildirmek için kalçasını koklamaya başlayabilir. Köpeğinizin onu uzaklaştırmak yerine bunu yapmasına izin vererek, her iki köpeğin de rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Köpeğiniz İçin Diğer Koklama Aktivitesi

Köpeğinize genel yürüyüşlerde daha fazla koklama fırsatı vermenin yanı sıra, köpeğinizin burnunu çalıştırmayı seviyorsa düşünebileceğiniz başka zenginleştirici aktiviteler de vardır.

Yiyecek Arama

Güvenli, dikkat dağıtıcı olmayan, çimenli bir ortam üzerine kuru mama veya mama dağıtmak ve ardından köpeğinizin dışarı çıkmasına ve doğal olarak mamayı yemesine izin vermek, köpeğinize ekstra zenginlik sunmanın ucuz ve kolay bir yolu olabilir.

Bu, kısıtlı egzersiz yapan daha az hareketli köpekler için mükemmel bir aktivitedir ve ayrıca gergin köpeklerin daha rahat ve kendinden emin hissetmelerine yardımcı olmak için yararlı bir araç olabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar