MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

En Uzun Ömürlü 7 Kedi Irkı

5.06.2021 10:16:23

Kaliteli beslenme, yeterli egzersiz ve düzenli sağlık kontrolleri, bir kedinin ömrünü en üst düzeye çıkarır. Onları daha uzun ömürlü kediler yapan bir cins veya başka bir cins hakkında cinse özgü özellikler yoktur. Bazı ırklar, bir kedinin ömrünü kısaltabilecek hastalık veya sağlık sorunları için daha yüksek bir prevalansa sahip olabilir. Tam tersine, karma ırkların gen havuzunu genişletmek için daha uzun ömür şansı olabilir.

İşte en uzun yaşayan 7 kedi ırkı

1. Siamese

Aslen Taylandlı olan çarpıcı Siyam, insanları yüzyıllardır büyüleyen güzel bir kedi ırkıdır. Sosyal ve sesli doğasının yanı sıra sıska boyu ve belirgin işaretleri ile bilinir. Bazı Siyam kedileri diş ve solunum sorunlarına yatkındır, ancak bunun dışında cinsin önemli bir sağlık sorunu yoktur. Ortalama ömrü 12 ila 20 yıl.

2. Burmese

Başlangıçta Burma'dan küçük kahverengi bir kedi ile Siyam kedileri arasında bir melez olan Burma, eğlenceli, sosyal ve maceracı bir kedidir. Cins genellikle sağlıklı olmasına rağmen, Birmanya'nın glokomun yanı sıra kranyal deformitelere yatkınlığı vardır. Bu sağlık endişelerine rağmen, Birmanya'nın ortalama ömrü 16 ila 18 yıldır.

4

3. Savana Kedisi

Savannah kedisi  kısmen Afrika serval ve kısmen ev kedisi  yalnızca deneyimli sahipler için önerilir. Savannah kedileri tam olarak evcilleştirilmemesine rağmen insanlarla dost olabilir. Ancak tahmin edilemez, aktif ve cesur mizaçlara sahip olma eğilimindedirler. Melez cins genellikle sağlıklıdır ve tahmini ortalama ömrü 12 ila 20 yıldır.

4. Mısır Mau

Eski Mısır sanatındaki varlığıyla adlandırılan Mısır mau, karakteristik olarak benekli bir tüyleri olan güzel bir kedidir. Bu kediler genellikle insanlarla rahattır, kendilerini ailenin ayrılmaz bir parçası yapar ve bu şekilde muamele görmeyi bekler. Bazıları kalp hastalığına yatkın olsa da, türün ortalama ömrü 12 ila 15 yıldır.

5. Ragdoll

Uysal, nazik bez bebek tipik olarak insanlarını sever ve onları her yerde takip etmek ister. Ayrıca, tutulduğunda gevşemesi ile ünlüdür, bu nedenle "ragdoll" adı verilmiştir. Cins genellikle sağlıklıdır, ancak bazı kediler mesane taşlarına ve kalp hastalığına yatkındır. Yine de, ortalama ömrü yaklaşık 15 yıl veya daha fazladır.

6. Balinese

Bali dili muhtemelen Siyam'ın kendiliğinden, uzun tüylü bir mutasyonu olarak ortaya çıkmıştır. İki cins arasındaki tek önemli fark, tüy uzunluğudur. Siyam gibi, Balili de arkadaş canlısı, enerjik ve konuşkandır. Ve evin gidişatına dahil olmak ister. Cinsin ortalama ömrü yaklaşık 12 ila 20 yıldır.

7. Russian Blue

Rus mavisi, ailesine karşı sevecen olma eğiliminde olan ancak yapışkan olmayan sessiz ve oldukça içine kapanık bir kedidir. Bu kediyi genellikle güneşli bir yerde dinlenirken veya bulabildiği en yüksek noktadan bölgesini araştırırken bulacaksınız. Cins, mesane taşlarına ve göz problemlerine eğilimlidir, ancak ortalama ömrü 15 ila 20 yıldır.

 

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar