MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Göz Enfeksiyonları Nasıl Belirlenir?

5.06.2021 11:09:45

Kedilerdeki göz enfeksiyonları rahatsız edici ve hatta bazen ağrılı olabilir. Kedinizin göz enfeksiyonu varsa, herhangi bir semptomu olabilir. Kedinizin göz enfeksiyonu geçirdiğini nasıl anlarsınız ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Kedinizin Göz Enfeksiyonu Olabilir

Göz enfeksiyonu olan tüm kediler aynı semptomları göstermeyebilir. Aslında, kedinizde sadece bir veya iki klinik enfeksiyon belirtisi olabilir. Genel olarak, göz enfeksiyonu olan bir kedi aşağıdakilerden herhangi birine sahip olabilir:

* Göz beyazında kızarıklık

* Sulu ve kalın, sarı veya yeşil renkte olabilen akıntı

* Aşırı göz kırpma, veya gözü kapalı tutma

* Gözü tırmalamak veya yüzeylere sürtmek

* Göz bulutlu bir görünüm alabilir

* Hapşırma veya burun akıntısı

Göz enfeksiyonları kediniz için oldukça rahatsız edici olabilir. Acı çeken bir kedi, daha fazla saklanma ve daha mizaçlı olma gibi davranış değişiklikleri sergiliyor olabilir.

Kedilerde Göz Enfeksiyonlarının Potansiyel Nedenleri

Kedinizin göz problemi gerçekten bir enfeksiyon olabilir, bakteriyel veya viral bir nedene sahip olabilir, ancak tüm göz enfeksiyonları aslında doğası gereği bulaşıcı değildir.

Kedinizin Göz Enfeksiyonu İçin Tedavi Seçenekleri

Göze birkaç damla toksik olmayan, floresan bir boya konur ve göze siyah bir ışık verilir. Herhangi bir kornea ülseri boyaya tutunacak ve sarı-yeşil renkte parlayacaktır. Herhangi bir ülser veya çizik olup olmadığını kontrol etmek önemlidir çünkü veterinerinizin steroidli veya steroidsiz göz damlası reçete edip etmeyeceğini belirleyecektir. Steroid içeren göz damlaları, enfeksiyonla ilişkili ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kedilerde Göz Enfeksiyonlarının Önlenmesi

Göz enfeksiyonlarının olası nedenlerine bakıldığında, onları önlemek  korkutucu bir görev gibi görünebilir. Ama kedinizin acı çekmesini önlemek için yapabileceğiniz şeyler var.

Gerçekten bulaşıcı nedenlerin çoğu aşılarla önlenebilir olduğundan, kedinizi iç, dış mekan durumundan bağımsız olarak aşıları konusunda güncel tutmak enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilir. Veterineriniz, kedinizin zaten kedi herpes virüsü olduğundan şüphelense bile , FVRCP'lerini güncel tutun alevlenmeyi en aza indirebilir. Herpes virüsünün alevlenmelerinin çoğu kendi kendini sınırlar, yani tedavi olmaksızın düzelirler.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar