MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Gastrit

7.06.2021 12:25:09

Köpeklerin hasta olduklarında veterinere gitmelerinin en yaygın nedenlerinden biri kusma veya ishaldir. Bunların her ikisi de çeşitli hastalıkların ve hastalık süreçlerinin spesifik olmayan belirtileri olarak kabul edilir. Bu hastalıklardan biri de gastrit adı verilen bir durumdur.

Köpeklerde Gastrit Nedir?

Kelimenin tam anlamıyla mide iltihabı anlamına gelen gastrit, köpeğinizde mide rahatsızlığının akut bir bölümü olabilir. Daha kronik durumlarla da ilişkilendirilebilir. Yiyecek ve toksinler gibi dış etkilerden kaynaklanabilir, ancak metabolik bozukluklar, bağırsak parazitleri ve hatta kanserden de kaynaklanabilir.

Köpeklerde Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Köpeğinizin midesi üst gastrointestinal sisteminin bir parçası olduğu için gastritin birincil semptomu kusmadır. Diğer semptomlar iştah azalması ve uyuşukluk içerebilir. Bazen birden fazla kusma olayı köpeğinizin yemek borusunu tahriş edebilir. Bu durum olduğunda, köpeğinizin kusmasında kan görmeye başlayabilirsiniz. Tabii ki, kanlı kusmuk daha ciddi bir şeyin belirtisi olabilir, bu nedenle bu belirtiyi fark ederseniz veteriner hekime başvurun. Gastrit yeterince şiddetli veya kronikse, köpeğiniz dışkısında da kan gözükebilir.

Köpeklerde Gastritin Nedenleri Nelerdir?

Akut gastrit köpeklerde sık görülen bir sorundur. Bu bölümlerin çoğuna mamadaki kararsızlık neden olur, bu da köpeğinizin onlarla aynı fikirde olmayan bir şey yediği anlamına gelir. Bu, bakteri, yağlı yiyecekler ve hatta kedi kumu gibi gıda dışı maddelerle kontamine olmuş köpek maması, çiğ yiyecekler (köpeğiniz için veya insan tüketimi için) olabilir. Gastritin diğer nedenleri ayrıca steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, antibiyotikler, küfler, karaciğer hastalığı, mantar enfeksiyonları, köpeğinizin gastrointestinal sistemiyle ilişkili mast hücre tümörleri ve pankreatit olabilir. Köpeğinizin kronik veya aralıklı kusması varsa ve ayrıca iki hafta veya daha uzun sürerse, köpeğinizde daha kronik bir gastrit türü olabilir.

Köpeklerde Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok akut gastrit vakasının kendi kendini sınırladığı düşünülür ve herhangi bir veteriner tıbbi müdahalesi olmadan iyileşebilir. Köpeğiniz kusmaya başlarsa, 24 saat boyunca mamayı hemen kesmeyin, ancak köpeğinizin az miktarda suya erişmesine izin verin. Köpeğiniz hala sadece su kusuyorsa, derhal veteriner desteği alın. 24 saat sonra köpeğiniz kusma göstermezse, onu beyaz pirinç veya beyaz patates ile gibi yumuşak bir mama ile beslemeyi deneyin. Günde bir veya iki öğün yerine küçük, sık öğünler verin. Birkaç günlük hafif diyetten sonra, ana yemeğine dönene kadar köpeğinizin normal mamasını yavaş yavaş karıştırın. Herhangi bir noktada köpeğiniz semptomlar göstermeye başlarsa, veterinere başvurun. 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar