MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yaşlı Kedilerde Sık Karşılaşılan Hastalıklar

1.10.2021 15:33:16

Yaşlı Kedilerde Sık Karşılaşılan Hastalıklar

Kedilerde aynı insanlar gibi yaşlılık dönemi geçirirler. Bu dönemde yine aynı insanlar gibi birçok hastalık ile karşı karşıya kalırlar. Bu hastalıkların bazıları gelip geçici olsa da kedilerimizin sağlık problemine sahip olmasını istemeyiz. Bu hastalıklara karşı tedbirli olup ön bilgi almamız kedimizin sağlığı açısından iyi olacaktır.

Kronik Böbrek Rahatsızlığı

Yaşlı kedilerde en sık karşılaşılan böbrek rahatsızlığı kronik bir hastalıktır. Böbrek aynı insanlarda ki gibi kedilerde de filtre görevi görüyor. Kedinizin vücudunda oluşan atıkları atma görevi böbreklerdedir. Kedilerde kronik böbrek rahatsızlığı belirtileri susama, idrar hacminde artış, kilo verme, iştahsızlık ve kusma olarak görünür.

Kalp Rahatsızlığı

Aynı böbrek rahatsızlığı gibi kalp rahatsızlığı da yaşlı kedilerde sık görülen bir hastalıktır. İnsanlarda görüldüğü gibi birçok çeşit kalp rahatsızlığı kedilerde de oluşabiliyor. Bozulma eğilimi olan kalp kapağı rahatsızlıkları ve diğer kalp sorunları da tabii görülebilir. Kaynağı ne olursa olsun çoğu kalp rahatsızlığının kaçınılmaz sonu kalıcı kalp yetmezliği ile sonuçlanıyor.

Diyabet

Diyabet kan şekerinin seviyesinin artması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yaşlı kedilerde diyabet hastalığında bazı risk faktörleri vardır. Öncelikle aklımıza obezite ve sedanter yani yaşantıları boyunca yatan ve oturan kedilerin yaşam biçimi geliyor. Diyabet teşhisi konan pek çok kedi için genelde insülin takviyesi şart olarak koşuluyor. Hastalığın erken aşamalarında agresif olarak tedavi uygulanırsa hastalığın ortadan kaybolması da mümkün. Artan glikoz seviyesini düzenlemek amacıyla yeterince insülin salgılamaya çalışan pankreas zarar görürse ise maalesef diyabet kalıcı hale gelebiliyor.

Kanser

Kanser aynı insanlarda ki gibi kedilerde de fazlasıyla görülen ve fazlasıyla risk taşıyan bir hastalık. Kanser, kaynak organına bağlı olarak tedavisi değişen bir hastalıktır. Erken teşhis ile kedinize nefes olabilir daha rahat ve konforlu hayat sürmesini sağlayabilirsiniz.

Diş ve Diş Eti Rahatsızlıkları

Diş rahatsızlığı her kedide görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak yaşlı kedilerimizde artık kronikleşmiş bir problem haline gelmeye başlamıştır. Kedinizin iştah yoluna engel olan ve hızlı bir şekilde kilo verdiren bu rahatsızlığa dikkat etmek gerekiyor. Bu süreçte rahatsızlığın farkına vardığınız zaman veteriner hekiminize mutlaka danışmanız gerekmektedir.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar