MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğimi Nasıl Yıkarım? Köpeklere Banyo Nasıl Yaptırılır?

30.09.2021 10:35:17

Köpeğimi Nasıl Yıkarım? Köpeklere Banyo Nasıl Yaptırılır?

Çoğu köpek dostumuzun banyodan pek hoşlanmadığını söyleyebiliriz. Hatta “banyo zamanı” diyince kaçarak saklanan köpeklerimiz vardır. Köpeğimizin cildini parazit ve kirlerden arındırmak için banyo yaptırmak zorunda kalsak da köpeğimiz bu durumun farkında olamayabiliyor. Peki, köpeğimizi nasıl sakinleştirip kolayca banyo yaptırabiliriz?

Köpeğimi Nasıl Yıkayabilirim?

Eğer küçük ırk bir köpeğe sahipseniz işiniz bir hayli kolaylaşıyor. Çünkü leğen tarzı bir alet ile kolayca yıkayabilirsiniz. Büyük köpeğe sahipseniz aksine işiniz biraz zahmetli olabilir. Evin banyosunu kullanabilirsiniz. Var ise bahçenizde hortum yardımı ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Banyodan önce köpeğinizi dikkatlice tarayın. Hem tüylerinin arasını yumuşatmış olursunuz hem de cildini inceleme imkanı bulursunuz.

Yıkayacağınız suyu ne sıcak ne soğuk hale getirin. Suyunuz ılık olmasına dikkat edin. Çok sıcak veya çok soğuk su onu korkutabilir ve cildine zarar verebilir. Bundan dolayı ılık bir su onu memnun edecektir.

Banyo boyunca köpeğinize şefkatli davranın. Korktuğu zaman bağırmayın ve sakin ses tonu ile onunla iletişim kurmaya çalışın. Yıkadığınız süre boyunca onun ile iletişimde olun ve konuşun. Bu onu rahatlatacaktır.

Sadece köpek şampuanı kullanın. Köpeğinizin cildinin pH derecesine göre üretilmiş şampuanları tercih edin. İnsan şampuanları hassas ciltli köpeklerin cildine zarar verebilir.

Tüylerini kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmamaya çalışın. Yaz aylarında doğal güneş ışını ile kurumasını bekleyin. Soğuk kış aylarında ise mecbur kalmadıkça kurutma makinesi kullanmayın. Alternatif olarak yumuşak havlu kullanabilir sıcak bir ortamda kurumasını bekleyebilirsiniz.

Mutlaka banyo sonrası ödüllendirin. Köpek ödül mamaları ile her banyo sonrası ödüllendirin. Bu onun doğru bir şey yaptığını ve bundan sonra da korkması gerekmediğini düşündürecektir.

Köpeğimi Ne Sıklıkla Yıkamam Gerekiyor?

Köpeğinizi periyodlar ile yıkamanız mühimdir. Bu köpekten köpeğe değişiklik gösterebilmektedir. Köpeğinizin kürküne ve yaşam koşullarına bağlı olarak periyodlarınızı oluşturabilirsiniz. Veterinerinize başvurabilirsiniz. Size ne sıklıkla yıkanması gerektiğini söyleyecektir. Çoğu köpek türünü ayda bir kere yıkamak yeterli olmaktadır. Yağlı bir kürke sahip olan köpekler, haftada bir gibi daha sık bir yıkama seansına ihtiyaç duyabilirler. Çoğu pürüzsüz ve kısa tüylü köpek cinsi, bir aydan da daha seyrek bir süre yıkanabilirler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar