MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Neden Ağlar? Köpekler Ağlar mı?

30.09.2021 09:53:33

Köpekler Neden Ağlar? Köpekler Ağlar mı?

Köpeğimizi belki de defalarca kez sulu gözlerler ile görmüş olabiliriz. Aklımıza köpeğimizin ağladığı gelmiş olsa da farklı sebepleri olabiliyor.

Köpeklerin Ağlaması Normal mi?

Tabi ki, köpeklerin duygusal varlıklar olduğunu biliyor ve görüyoruz. Ayrıca bizim duygularımızı da hissedebildiklerini de görebiliyoruz. Moralimiz bozulduğunda moralleri bozuluyor ağladığımızda onlarda ağlıyor. Ancak köpeğimizin her gözü sulandığında ağladığı anlamına da gelmiyor. Bu noktada belirtmekte fayda vardır ki her ne kadar insanlar, duygusal sebeplerden ötürü ağlayabiliyor olsalar da, köpeklerde böyle bir yeti yoktur. Bu yüzden de köpeğiniz ağlıyorsa ya da gözlerinden gözyaşı geliyorsa bunun altında duygusallıktan başka bir sebep aramak gerekir.

Köpeklerde de aynı insanlarda ki gibi göz yaşı kanalları vardır. Bu kanallar göz fonksiyonlarını yerine getirmelerine yardımcı olur. Bununla birlikte bir köpeğin gözyaşı kanalı, içerisinde yer alan sıvıyı, dışarıya atmak yerine geri boğazına ve burnuna doğru atar. Bu yüzden de eğer ki köpeğiniz ağlıyorsa, onu bir veterinere göstermenizde fayda vardır.

Köpekler Neden Ağlar?

Bunun birden fazla sebebi olabilir. Devamlılığı olan ağlamalarda en kısa sürede veteriner hekiminize danışmanız şarttır. Başka bir rahatsızlığı olabilir. Erken teşhis her zaman büyük problemlerin önüne geçmektedir.

Alerji

Genellikle çoğu köpekte görülen alerji tıpkı insanlarda ki gibi göz sulanmasına sebep olabiliyor. Köpekler polen, duman, toz ve gıdalar olmak üzere birçok şeye karşı alerji olabilirler. Bunun net anlaşılması için veteriner hekiminizden alerji testi talep edebilirsiniz.

Tıkalı Gözyaşı Kanalı

Köpeğinizin gözyaşı kanalları tıkandıysa kanallardan akan sıvı gözlerden boşalabilir. Köpeğinizin gözlerinin etrafının nemli olmasından anlayabilirsiniz. Bu durum uzun süreler devam eder ise problemlere yol açabilir. Bu durumlarda veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Göze Bir şey Kaçması

Ara ara köpeğinizin gözü sulanıyor ise etraftaki herhangi bir varlıktan kaynaklı gözüne bir şey kaçıyor olabilir. Gözüne ya da kirpiklerine toz ya da kir gibi ufak bir yabancı madde bulaşmışsa, bu her insanda olduğu gibi köpeğinizde de göz sulanmasına yol açabilir. Çoğu zaman köpeğiniz, bu yabancı maddeyi kendi kendine atabilir ve ağlaması da kısa bir süre içerisinde durabilir. Yabancı maddenin kendiliğinden gözünden çıkmaması durumunda köpeğinizi yakından gözlemleyerek veterinere götürmeniz gerekebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar