MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hamile Köpek Nasıl Beslenir? Hamilelik Süreci

29.09.2021 13:41:52

Hamile Köpek Bakımı ve Beslenmesi

Her ne kadar evinize o sevimli yavruların gelmesi harika bir duygu olsa da, hem yeni anne için hem de köpek sahibi olarak sizin için bu, yorucu ve zorlu bir süreç haline gelebilir. Hamile köpek beslenmesinde ve hamile köpek bakımında dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar bulunmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki hamile köpeğiniz henüz doğuma yakın değilken ihtiyacı olacak tüm malzemeleri eksiksiz bir biçimde hazırlıyor olmanız çok önemli. Bu eksiklerin başındaki en kritik husus da elbette hamile köpeğinizi neyle ve nasıl besliyor olduğunuz. Hamile bir köpeğin ihtiyacı olan tüm vitamin, mineral ve zaruri besinleri yediği mamadan alıyor olması çok önemli. Doğru beslenmek, hem annenin hem de gelecek olan yavru köpeklerin mutlu ve sağlıklı olmasını sağlayacak en önemli faktördür. Her ne kadar yetişkin köpek maması günlük kullanım için ideal olsa da, hamile köpeğinize yavru köpek maması vermek de onu hamilelik boyunca ve hamilelik sonrasında destekleyecek bir hamle olacaktır. Unutmayın; köpeğinizin vücut yapısı ve diğer medikal gereksinimleri, hamileliği boyunca ne tür bir beslenme rejimine ihtiyaç duyacağını belirleyecektir. Bunu öğrenmek için ise köpeğinizin hamile olduğunu anlar anlamaz onu bir veterinere götürmeniz gerekmektedir.

Hamile Köpeğime Neden Yavru Köpek Maması Vermeliyim?

Yavru köpek maması, besin değerleri konusunda yetişkin köpek mamalarına oranla çok daha zengindir. Buna ek olarak yavru köpek mamasını hazmetmek çok daha kolaydır. Köpeğinize 6. haftasından itibaren yavru köpek maması vermeniz, onu güçlü kılar ve gerekli besin maddelerinin sütü üzerinden yavrularına aktarılmasına yardımcı olur. İlk haftalarda genel olarak tükettiği yetişkin mamasına ek olarak ufak miktarlarda vermeniz gereken yavru köpek maması, zaman ilerledikçe artmalı ve onuncu haftaya doğru tamamen yetişkin mamasının yerini almalıdır.

Hamile Köpeğimin Bakımı Nasıl Sağlamalıyım?

Veteriner, köpeğinizin hamileliğinin hangi aşamasında olduğunu belirler, yavruların kaç adet olduğunu ve sağlık durumlarının ne durumda olduğunu tespit eder ve huzurlu, mutlu ve sorunsuz bir hamilelik için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri size eksiksiz olarak temin eder. Buna ek olarak düzenli aralıklarla hamile köpeğinizi veteriner kontrollerine götürmek de sağlıklı bir hamileliğin ve doğumun en önemli etkenlerindendir. Köpeğiniz hamileyken sizin de yavru köpeklerin gelişine doğru hazırlanıyor olmanız gerekir. Yavrulama esnasında köpeğinizin olabildiğince konforlu, sizin de olabildiğince hazırlıklı ve verimli olmanız gerekmektedir, bu yüzden de doğumdan birkaç gün önce tüm malzeme hazırlıklarını tamamlamanız tavsiye edilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar