MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Burun Akıntısı Sebepleri Nedir?

29.09.2021 13:22:04

Köpeklerde Burun Akıntısı Sebepleri Nedir?

Köpeklerde burun akıntısı, büyük bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Burun, köpekler için çok önemlidir ve koku alma duyusu köpeklerde birçok şeyi algılamayı sağlar. Sağlıklı bir buruna sahip olan köpekler daha mutlu bir yaşam sürecektir.

Köpeklerde Burun Akıntısı Sebepleri

Genelde köpeğinizin burnu aktığında, yanında başka bulgular yoksa eğer endişelenmeniz gerekmez. Bununla beraber sarı, yeşil veya kötü kokulu akıntı daima endişe verici ve tehlikeli görünür. Köpeğinizin burun akıntısı ile ilgili şüpheleriniz olduğunda hemen veterinere gitmelisiniz. Burun akıntısının birçok nedeni olabilir ve bunlardan bazıları hayati önem taşımaktadır.

Alerjiler

Köpeğinizin burnundan akıntı olursa alerjik bir durum olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Köpeklerde anormal burun salgılarının en yaygın nedeni alerjiler olabilmektedir. İnsanlar gibi köpeklerde de polen, yiyecek, uyuşturucu, spor ve kimyasallar alerjiye sebep olabilir. Hatta köpeklerde insan derisine karşı bile alerjik durumlar oluşabilir. Bir köpeğin alerjik belirtileri sadece burun akıntısı ile kalmaz ve hapşırma, kaşıntı, öksürme, burun tıkanıklığı, nefes darlığı gibi sorunlar da buna eklenir. Köpeğinize alerji testi yaptırarak neye alerjik reaksiyon geliştirdiğini anlayabilirsiniz. Alerjiyi tetikleyen maddelerden uzak tutmak köpeğinizin sağlığı için en iyi yoldur. Veterinerin önerdiği ilaçlar ile tedavi edilen köpeğiniz daha sağlıklı olabilir. Alerji basit görünen ama köpeğinizin nefes almasını bile etkileyebilecek kadar hayati sonuçlar doğurabilen önemli bir rahatsızlık çeşididir.

Burun Tıkanıklığı

Köpeğinizin burun deliklerinden bir tanesi bir madde ile tıkanmış olabilir. Hapşırma, burnu kaşıma, burunda kanama ile gelişen burun akıntılarında tıkanıklık olup olmadığını değerlendirmek gerekir. Köpeğinizin burnundaki yabancı nesneleri kolayca görebiliyorsanız cımbız yardımı ile dikkatlice çıkarmalısınız. Eğer tıkanıklığı gidermekte zorlanıyorsanız veterinere gitmelisiniz. Burun çok fazla kanamışsa ve müdahale edemiyorsanız veteriner hekim köpeğiniz için en doğru olanı yapacaktır. Yanlış müdahalede bulunmaktan kaçınmalı ve gerekli önlemleri alarak veterinere köpeğinizi hemen ulaştırmalısınız.

Distemper

Distemper, köpeklerde yapışkan ve sarı burun akıntısına neden olur. Belirtiler değişebilirken ateş, zatürre ve titreme gibi bulgular distemper olduğunu işaret eder. Distemper virüsü, köpek gençlik hastalığı denen bir rahatsızlıktır. Tedavisi belirtiler bağlı olarak değişir. Antibiyotikler, sedatifler ve ağrı kesiciler ile tedavi edilmeye çalışılır. 8 ile 16 hafta arasında köpek yavruları üç kez aşı olarak ve çiftleşmeden birkaç hafta önce üreme dişililerini aşılayarak distemper tedavi edilebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar