MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedim Niye Bana Saldırıyor? Ne Yapmalıyım?

1.10.2021 15:51:52

Kedim Niye Bana Saldırıyor?

Ortada hiçbir problem yok iken kediniz bir anda saldırabilir. Oyun oynarken, yemek yerken veya eve geldiğinizde bir anda saldırgan olabilir. Çoğu kedi sahibi bu durum ile karşı karşıya kalmıştır. Peki, neden saldırıyor? Kedinizin saldırmasının altında yatan sebebi çözümlerseniz işiniz kolaylaşacaktır. Size saldırmasının sebebi başka bir hayvanı sevdiğiniz için olabilir yada dikkatinizi çekmeye çalışıyor da olabilir.

Üzerinizde Yabancı Koku Algılamak

Biliyoruz ki kedilerimiz koku konusunda oldukça hassaslar. Bu hassaslıkları ile üzerinizde ki yabancı kokuları ayırt edebilirler. Bu yabancı koku onu tetikleyebilir ve agresifleştirebilir. Sizin ona zarar vereceğinizi düşünebilir. Bundan dolayı size saldırabilir. Bu yabancı koku farklı bir hayvanın, güçlü bir parfümün veya bir kıyafetin kokusu olabilir.

Dikkat Çekmek

Kediniz sizinle oynuyor gibi düşünebilir ve saldırabilir. Biliyoruz ki kediler kendi arasında da birbirlerine saldırıyorlar. Çoğu zaman kavgadan ziyade oyun için bunu yapıyorlar. Böyle durumlarda herhangi bir tıslama veya hırlama olmadan sizi takip edebilir ve üstünüze bir anlık hamle ile atlayabilir. Ayrıca agresif ve enerjik oyunlar kediler için normal bir davranış olduğu için size göre bu durum ciddi bir kedi saldırısına dönüşebilir.

Gürültüden Kaynaklanan Saldırılar

Kedinizin ani bir saldırı yapmasının bir diğer sebebi ise çevredeki fazla gürültüdür. Kediler yüksek seslere tepki verebilir ve saldırgan bir tavır sergileyebilir. Bu gürültü bebek ağlaması, araba kornaları, yüksek sesli televizyon veya yüksek ses çıkartan bir eşyanın yere düşmesi olabilir. Bu gürültüler kedinizi tetikleyebilir ve hedef olarak sizi görebilir. Bu durumlarda yapabileceğiniz bir şey kalmıyor.

Saldırgan Kediye Ne Yapılması Gerekiyor?

Kedinizin size saldırdığında onu yüksek ses ile uyarabilirsiniz. Ama hala agresif ve uzun süre sakinleşmiyor ise farklı alternatifler denemeniz gerekmektedir.

Veteriner Hekiminize Danışın

Kediniz size ciddi bir saldırı yaptığı zaman hemen veteriner hekiminiz ile iletişime geçin. Durumu anlatın. Veteriner hekiminiz kedinizi tetikleyen sebepleri çözümleyecektir. Ayrıca birkaç test yaparak kedinizin bir problemi olup olmadığını kontrol edecektir.

Dikkat Edin

Kedinizin anormal davranışlarının nedenlerini net bir şekilde anlamak ve farkına varmak, sorunu kısa bir sürede çözmenize yardımcı olacaktır. Bu yüzden dikkatli olmalısınız ve kedinizin gelecekte tekrar uyarı işaretler göstermesi durumunda kendinizi korumalısınız. Saldırganlığın olası işaretlerine ve ipuçlarına dikkat etmeye devam edin. Kedinizin vücut dilini iyi gözlemleyin ve davranışlarını tanıyın. Kedinizin doğuştan gelen davranışlarını net bir şekilde anlarsanız, herhangi bir ruh değişikliği olup olmadığını da kolayca test edebilirsiniz.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar