MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yaşlı Kedilerde Görülebilecek Yaşlılık Hastalıkları

14.12.2020 11:36:24

Kedilerin yaşlanması süreci biz insanlara nazaran hızlı olsa da onların da yaşının ilerledikçe bazı hastalıklara karşı zayıf kalması ve hastalık kapması kolaylaşıyor. Yaşlı kedilerde yaygın hastalık tipleri ve potansiyel kronik rahatsızlıkların neler olabileceği konusunda fikir sahibi olabileceğiniz bu yazımızda olası sorunlara karşı erken müdahale edilmesinin de olumlu sonuçlarını görebileceğiniz yadsınamaz bir durumdur. Bu dostlarımız kolay kolay hastalıklarını ve acı çekiyorsa bu durumu bizlere kolay kolay belli etmeseler de kedinizin yaşı ilerledikçe olası hastalıklara karşı dikkatli olmalı ve veteriner kontrollerini ihmal etmemelisiniz.

Kalp Rahatsızlığı

İnsanlarda da olduğu gibi farklı tiplerde kalp rahatsızlığıyla evcil dostlarımız yüzleşebiliyor. Kalp kası sorunlarının oldukça sık görülmesi ve genetik olarak bozulma eğilimi fazlasıyla riskli olan kalp kapakçığı sorunları da bu maddenin altında görülebilecek diğer rahatsızlıklar içerisinde başı çekiyor. Kalp yetmezliğine yol açabilecek bir sorun da onların yaşam kalitesini düşürdüğü gibi bakımı sırasında son derece dikkatli olmanızı gerektiriyor.

Diyabet

Hastalıklar konusunda belki de insan olsun hayvanlar olsun en sık karşılaşılan hastalıkların başında gelmektedir. Özel bakım ve dikkat gerektiren bu rahatsızlık hepimizin de bildiğin gibi kan şekeri seviyesinin rahatsız edici düzeyde artmasıyla ortaya çıkmaktadır. Hastalığın erken teşhisi ve müdahalesiyle yok edilme şansı mümkün olsa da bu konuda çok bilgi sahibi olmadığımız için genelde tedavisi konusunda geç kalınıyor. İnsanlarda olduğu gibi özel beslenme ve insülin iğneleri evcil dostlarımızın hayatına girerek maalesef birlikte yaşamalarına neden oluyor.

Diş ve Diş Eti Rahatsızlığı

Genç yaşta da kedilerin bu sorunla karşılaşabileceği unutulmamalıdır. Fakat belirli bir yaş sonrası kedilerin bu rahatsızlığı yaşama oranları çok daha yükselmektedir. Diş eti ve buraya bağlı olarak yaşadığı sıkıntı yemesinde ve iştahının azalmasında fazlasıyla etkilidir. Zayıf ve vücut direnci zayıflayacak olan kedinin de buna bağlı olarak diğer hastalıklara karşı açık hale gelmesi çok da istenmeyen bir durumdur. Ağız bakımı ve rutin kontrolleri özellikleri yaşını almış kedilerde çok fazla önem gerektirmektedir.

Eklemlerde Sorun ve Kireçlenme

Yaşlanan dostlarımızın eskisi gibi çevikliği kalmamakla birlikte çok da atik davranamamaktadır. Bunu sadece yaşlılığa yormak doğru bir düşünce değildir. Siz farkında varmasanız bile yaşlandıkça kedilerimizin ruh haline dahi tesir eden bu durum onların her zaman çıkabildikleri yüksekliklere çıkarken dahi zorluk yaşadıklarına şahit olmamıza neden oluyor. Yaşam kalitesini oldukça düşüren bu eklem sorunları gerekli kontroller ve önlemler alınmadığı taktirde çok daha ileri seviyeye çıkabiliyor.

Rutin olarak veteriner kontrolünde olan kedilerin birçok hastalığı yetişkinlikte ve yaşlılıkla çok kolay bulunabiliyor. Alınan önlemler ve tedaviler neticesinden en azından kontrol altında tutulup yaşam kalitesinin düşmemesi ve acı çekmemesi açısından gerekli bakım ve tedavi sürecine tabii tutulmasını sağlıyor. Biz insanlarda olduğu gibi onlarda da kontroller sene içerisinde 1-2 kez olmak üzere kesinlikle atlanmadan yapılmalı ve aşı takvimi aksatılmadan onlara uygulatılmalıdır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar