MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Yatak Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

12.12.2020 12:01:14

Köpekler bizlere yakın yatmayı ve hatta bizimle uyumayı çok severler. Aralıksız şekilde olmasa da günün 12-14 saatlik dilimini uyku ya da aktif dinlenme modunda geçiren bu dostlarımızın yattıkları yer de önemle dikkat çekmektedir. Uyku saatleri, dinlenme saatleri ve tembellik yapabilmeleri için dinlenebilecekleri bu alanların ise değişmez aksesuarları köpek yataklarıdır.

Evcil dostlarımızın kendilerine ait bir yataklarının olması zihinsel açıdan kendilerine ait bir bölgeyi sahiplenmeleri konusunda yardımcı olacaktır. Kendilerini bulundukları ortamın en azından lideri ve sahibi olarak hissetmeleri doğada olduğu gibi ev ortamında da güvende hissetmelerine yardımcı olacaktır. Hep sizin yanınızda ve yatağınızda yatmaları ise bir zaman sonra probleme yol açıp, yatağın gerçek sahibinin gerçekten kim olduğu konusunda kafasının karışmasına yol açacaktır. Ayrıca tek bir yerde yattığından dolayı, yatma esnasında etrafa tüy saçmasının önüne geçecek ve yattığı yerin hijyenini çok daha rahat sağlayabileceksiniz. Fakat bugünkü asıl konumuz köpeklerimize yatak seçerken hangi kriterlere öncelik vermemiz gerektiğidir.

Yatağın Ebatları

Yatak seçimi yaparken her şeyden önce evcil dostumuzun ırkına uygun ebatlarda yatak seçmemiz gerektiğidir. Yavru da olsa büyüyünce hangi büyüklüğe ulaşacağı konusunda fikir alabileceğimiz birçok kaynağın da elimizin altında olduğunu düşündüğümüzde yavruluktan yetişkinliğe geçişini de hesaba katmalısınız. Temel olarak köpek ırklarına uygun olarak Small-Medium-Large-Xlarge ebatlarında ulaşabileceğiniz yatakların ayrıca köpeğinize ayırdığınız yaşam alanınızda kaplayacağı yeri de mutlaka göz önünde bulundurun. Köpeğinizin ırkının mini ya da büyük bir ırk köpek yavrusu olması yetişkinliğe geçişte de ne kadar ağırlık ve uzunluğa çıkacağının göstergesidir.

Yatağın Biçimi

Dikdörtgen, kare ve simit şeklinde yatak alternatifleriniz olduğu gibi dostunuz yatarken vücut şeklini de göz önüne almanız önemlidir. Onların alıştığı ve size gösterdiği uyku düzeninde yüz üstü, sırt üstü ya da kıvrılarak yatıyor olması verdikleri işaretlerdir.

Yatağın Malzemesi

Ucuz yatakların kalite ve konfor açısından çok da iyi olacağını düşünmek hayalcilik olacaktır. Köpek yatağı seçiminde dikkatli olmalı ve özellikle temizlenebilirlik açısından kolaylık sağlayan iç malzeme ve dış yüzeylerden üretilmesini tercih etmelisiniz. Koku ve alerjik etkiler göstermeyecek olan dış yüzey ayrıca kolay silinme ve temizlenme kolaylığı sağlıyorsa uygun olabilir. Evcil dostunuzun idrar kaçırabileceği ve koku yayabileceği göz önüne alındığında su geçirmeyen bir dış yüzeye sahip olması kolaylık sağlayacaktır. Aksi taktirde her zaman üzerinde bir bez ya da battaniye kullanma ihtiyacı doğacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar