MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yaban Kedisi Nedir? Özellikleri

27.07.2019 22:36:23

Felis Silvestris adıyla da bilinen Yaban Kedisi, kedigiller familyasında yer alan bir canlıdır. Afrika ve Batı Asya kıtalarında yer alan bu kedi türü, soyu azalan türlerden biridir. Ev kedisinin atası olarak da anılmaktadır. Ömürleri 13- 15 yıl arasıdır. Gebelik süreleri 60- 70 gün arasında gerçekleşmektedir. Ağırlıkları ise erkeklerde 5- 8 kilo dişilerde ise bu rakam 3- 5 kilo arasındadır. Ağırlıkları normal kediler ile aşağı yukarı aynıdır. Yaban kedilerinin boyları ise erkeklerde 45 ile 90 santimetre olup dişilerde ise bu rakamlar 42 ve 75 santimetre arasındadır. Bu rakamlar kuyruk uzunlukları ölçülmeden elde edilen uzunluklardır. 

Yaban Kedisinin Diğer Kedilerden Farkı Nedir? 

Yaban kedilerinin görünümleri normal kedilere göre oldukça farklıdır. Yaban kedilerinin kuyrukları daha uzun ve daha kalındır. Ve kuyruklarında 4, 5 adet siyah halka bulunmaktadır. Kuyruğun bitiş kısmında da halka bulunmaktadır. Küçük kısmındaki halkalar  Vücutlarında çokça siyah çizgiler bulunur ve bazı bölgelerinde de kızılımsı renkler hakimdir. Yaban kedilerini nadiren çok soğuk havalarda görebilirsiniz. Görünüşü ve bakışları aynı bir yabani hayvan izlenimi vermektedir. Ayrıca yabani kedilerin yaşam koşulları ve beslenmeleri de oldukça farklıdır. 

Yaban Kedisi Nerede Yaşar? 

Yabani kediler çoğunlukla orman ve kayalıklarda yaşarlar. Ağaç ve kütük kavuklarında ve de kayalıklarda kolayca yaşarlar. Kendilerini kamufle edecek, saklayacak  yerlerde barınmaya çalışırlar. Genellikle gündüz uyurlar ve geceleri aktif olurlar. Aslında geçmişine bakılacak olursa birçok kıtada meydana gelmiştir ve geniş bir coğrafyaya sahiptir. Afrika’da da oldukça geniş bir bölgede yaşamlarını sürdürmektelerdir. Az da olsa Türkiye’de de Hatay ve Bayburt illerindeki mağara ve köylerinde götürülmüşlerdir. 

Yaban Kedisi Ne Yer? Beslenme Şekilleri

Yaban kedilerinin beslenme şekilleri normal kedilere göre çok farklıdır. Yaban Kedisi, kemirici ve tavşan tipi hayvanlar ile beslenir. Tüm besinlerini kendisi avlayarak elde eder. Ev kedileri gibi hazır besinler tercih etmezler. Genellikle sadece ormanda yaşayan kemirici ve kuş türü küçük hayvanlar ile beslenmektelerdir. Yaban kedilerinin normal kedilere göre oldukça farklı beslenme şekilleri vardır. 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar