MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Weimaraner Köpek Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı

7.06.2022 12:40:43

Çok zeki, eğitimi kolay olan bir köpek ırkıdır. Her türlü av içi uygun olan bu ırk koruma köpeği olarak da tanınmaktadır. Egzersizleri genel olarak koşu ağırlıklıdır. Evciller ve çocuklarla geçinmeleri oldukça iyidir. Fakat bunun için ilk önce yavruyken sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Küçük çocukları olan aileler için uygun bir köpek ırkı değildir. Yabancılara karşı çok temkinlidirler. Ailesini ve yuvasını gelebilecek her türlü tehlikeden korumak için tüm cabalarını sunmaktadır. Uzun kulaklara sahiptirler. Kaslı ve atletik bir gövdeye sahiptirler. Weimaraner Köpek Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı hakkında size bilgi vermek istiyoruz.

Eğitimi

Eğitimlerinde davranışlar çok önemlidir. Saldırganlık ve ayrılık yaşamaya meyilli bir köpek ırkıdır. Avcılık özelliklerinden kaynaklı saldırganlıkları az da olsa mevcuttur. Çok çabuk öğrenirler.

Bakımı

Kısa tüylere sahiptirler. Ölü tüylerinin temizlenmesi için kauçuk fırçalarla taranması yeterli olacaktır. Uzun tüylü olanları için 2 günde bir düzenli olarak taranmalıdır. Bakımlarında en önemli konu ise kulaklarıdır. Kulaklarını günlük temizlemek gerekmektedir. Aksi takdirde enfeksiyona yol açabilmektedir.

Karakter Yapısı

Oyun oynamayı çok severler, arkadaş canlısıdırlar, çalışmaya bayılırlar, akıllı ve enerjiktirler. Problem çözme yeteneklerinden dolayı insanların ki gibi çalışmakta olan beyinleriyle ünlüdürler. Yavruyken karakterleri şekillendirilmelidir. Sosyalleştirilme ihtiyaçları çok yüksektir. Egzersiz yapmadıklarında etrafında ki tüm eşyalı kemirmektedirler.

Başka köpeklerle geçimleri orta seviyededir. Çocuklarla anlaşmaları iyidir. Koruma özelikleri son derece iyidir.

Tüy Yapıları

Kısa, doygun ve ince tüylere sahiplerdir. Uzun tüylü olanları da vardır. Uzun tüylü olanları Kuzey Amerika’da kabul görünmezler. Renkleri ise kendilerine özgün gümüş – fare rengi olabilir.

Egzersiz İhtiyaçları

Bahçe oyunları ve uzun yürüyüşler gibi onları zorlayacak egzersizler yapılması yerinde olacaktır. Düzenli egzersiz yaptıramayacak kişiler için uygun bir köpek ırkı değillerdir.

Apartman dairelerinde yaşamları uygun değildir. Geniş bahçeli evler ve çiftlik alanlarında bakılmaları gerekmektedir.

Kökenleri

Anavatanları Almanya’dır. 1800’lü yılların başında Almanya’da ortaya çıkan bu ırk her türlü canlıyı avlamakta kullanılmak için üretilmiştir. Bu köpek ırkı adlarını ise yetiştirilmelerinde sponsor olan Weimaraner adında bir Alman vatandaşından almışlardır. Bu tür yıllarca yıllar boyu yetiştirilmesi ve beslenmesi yasaklı olan bir köpek türüdür.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar