MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Bizi Anlıyor mu? Onlarla Nasıl Anlaşıyoruz?

7.06.2022 12:37:41

Köpek dostlarımızın bizi anlayıp anlamadığı konusunda oluşan merakımız gün geçtikçe sürmektedir. Sözün gerçeği köpek dostlarımızın bizi gerçekten anlayıp anlamadığı konusunda net bilgi olmadığıdır. Bunun sebebi ise bizim komutlarımıza yalnızca bir komuta koşullandıklarında tepki vermeleridir. Ortalama bir köpek dostumuz neredeyse 165 tane farklı komuta farklı tepki verebiliyor. Ancak çoğu köpek ebeveyni yalnızca birkaç tanesi ile yetiniyor. Bu yetenek ise yalnızca eğitim sonrasında oluşuyor. Yani, bir köpek doğduğundan itibaren bir kelimeyi anlamlandırma konusunda becerikli değildir. Ancak bu durum onların bizi anlamadığını iddia etmek için pek de yeterli bir bulgu değildir. Çünkü bebekler de belli bir yaşa gelene kadar bazı kelimeleri anlamlandıramaz ve etrafına doğru tepkiler veremez. Elbette bir insan bebek ile köpek yavrusunu karşılaştırmak doğru olmayacaktır çünkü bebeklerin beyni bizi anlayabilecek şekilde şekilleniyor. Ancak arada paralellikler olduğu da yadsınamaz bir gerçektir.

İlginç Bir Araştırmaya Göz Atalım...

Köpek dostlarımızın bazı kelimelere vermiş olduğu tepkilere şaşırsak da bu bir gerçektir. Bir çalışma sırasında araştırmacı insanlar, 12 köpek ebeveynini köpekleri ile ilişkisini inceledi. Araştırma sırasında ise sahipleri köpek dostlarını belli cisimleri getirmek için eğitti. Sonrasında ise bu cismi getirmelerini istediler. Bu eğitim sonucunda kimi zaman köpek dostlarımıza cismin adını söylemek yerine başka bir kelime söylenerek cismi getirmelerini istediler ve köpeklerin beyin aktiviteleri incelendi. İlginç olan şu ki köpek dostlarımızın yanlış kelimeleri vermiş olduğu beyin tepkisi alışageldikleri kelimelerden çok daha fazla oldu.

Araştırmacı insanlar bunun sebebinin köpek dostlarımızın insanların yeni sözcüklerini öğrenmeye daha duyarlı olması gerektiğini düşünüyor. Yani yeni kelime duydukları zaman sahiplerinin onlardan yeni bir beklentisi olduğunu düşünüp beyin aktivitesindeki faaliyetler artıyor.

Köpekler Hangi kelime Tiplerini Anlamaktadır?

Objeler bu konuda ağır basıyor. Köpek dostlarımız çok sayıda faylı objenin ismini öğrenebilmektedir. Bilişsel Etoloji Laboratuvarı grup lideri Julia Fischer, Rico isimli Border Collie cinsi köpek dostumuzun 70 ayrı objenin ismini bildiğini öğrendi. Bunun sonucunda sahipleri ile iletişime geçti ve evlerini ziyaret edip Rico üzerinde bir çalışma yaptı. Bu araştırma ise 2004 yılında Science dergisinde yayınlanan ve Rico isimli köpeğin 70 değil 200'den fazla farklı objenin ismini bildiği sonucuna ulaştı.

Bu tür durumlar yalnızca Border Collie cinsi gibi köpek ırklarına özgü beceriler değillerdir. Yorkshire Terrier olan Bailey isimli köpek ise 120 ayrı oyuncağın adını biliyordu.

Sizlere bu yazımızda köpeklerle nasıl anlaştığımıza dair mükemmel bir içerik hazırladık. Köpekler gerçekten de inanılmaz zeki hayvanlardır. Birçok nesnenin ismini biliyorlar. Özellikle eylemlerin isimlerini de biliyorlar. "al, gel, otur, pati ver" gibi komutlardan hiç çekinmiyorlar. Onlara karşı her zaman şefkatli yaklaşımımız bizimle onlar arasındaki bağı son derece kuvvetlendiriyor. Bizi takip etmeyi lütfen unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar