MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Belçika Kurdu Genel Özellikleri ve Bakımı

6.06.2022 11:55:04

Belçika kurdu ya da Belçika Çoban köpeği isimleriyle anılan köpek ırkıdır. Belçika ve Fransa’da 19. Yüzyılın başlarında yetiştirilmeye başlanılan Chien de Berger olarak bilinen 4 Belçika çoban köpeği türlerinden birisidir. Alman Çoban Köpeklerine benzemektedirler. Kahverengi ve siyah tüy renklerine sahiplerdir. Mükemmel bir derecede avcı ve bekçi köpeği özelliklerine sahiplerdir. Günümüzde hala anavatanlarında sürüleri koruma görevlerini üstlenmektedirler. Bunun dışında narkotik köpeği olarak da kullanılmaktadırlar. İnsanlara sadakatleriyle ön plana çıkmaktadırlar. 1959 yılından bu zamana kadar başlı başına köpek ırkı olarak kabul görülmüştür. Yavruluk dönemlerinde kesinlikle sosyalleştirilmeli, kapalı alanlara mahkum edilmemelidir. Geniş alanlara sahip çiftlik yerlerinde bakılması önerilmektedir. Belçika Kurdu Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler konusunu işliyoruz.

Belçika Kurdu Genel Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anavatanları yazımızda da belirtiğimiz üzere Belçika’dır. Orta ırk köpekler arasında yer almaktadır. Uzunlukları 60 santimetre, ağırlıkları ise 30 kilogram civarındadır. Bu rakamlar dişilerde biraz daha azdır. Kısa tüylere sahiplerdir. Dik kulakları vardır. Koruma, bekçilik, av ve narkotik köpekleridir. Çok hareketlidirler. Egzersiz ihtiyaçları çok yüksektir. Apartman dairelerinde yaşamaları mümkün değildir. Ancak günlük egzersiz ihtiyaçları tamamen karşılanması durumunda yaşamaları uygun olabilir. Gürültü çıkarmazlar. Çok zeki ve çok cesur köpeklerdir. Eğitimleri çok kolaydır. Sahiplerine aşırı derecede bağlıdırlar. İnsanlarla ilişkileri çok iyidir. Fakat yabancılara karşı çok agresiflerdir. Diğer evcillerle pekiyi anlaşamazlar. Dişiler bir doğumda 6 ila 10 yavru dünyaya getirebilir. Çok dayanıklı köpek türüdür. Hem sıcak hem de soğuk hava şartlarından oldukça az etkilenmektedirler. Ortalama yaşama süreleri ise 14 yıl kadardır.

Bakımı

Koruma ve bekçi köpeği özelliği taşıyan Belçika kurtları diğer evcillere ve yabancılara karşı çok temkinlidirler. Çok zeki oldukları için eğitimleri oldukça kolaydır. Apartman dairelerinde pek mutlu olmayan Belçika kurtları egzersizlerinin eksiksiz bir şekilde karşılanması takdirde sahipleriyle birlikte apartman dairelerinde yaşamaktan kaçmazlar. Kısa tüylere sahiptirler. Bu nedenle sahiplerine tüy bakımlarında zorluk çıkarmazlar. Haftada 2 defa taranmaları yeterli olacaktır. En önemli avantajları ise az tüy döktükleri için alerjisi olan insanların pek rahatsızlık duymamalarıdır. İlk defa köpek sahiplenecek kişilere önerilmemektedir. Tırnak bakımları asla aksatılmamalıdır. Düzenli olarak egzersizleri yapılmalıdır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar