MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Çok Uyur? Kedilerin Çok Uyuma Sebepleri Nelerdir?

6.06.2022 11:53:14

Kedi dostlarımız özellikle de gün içerisinde sıklıkla girdiğimiz sosyal medyanın en popülerler oyuncularından bir tanesi. Özellikle de kendilerine has sokaklarımızın ve evlerimizin en sevimli üyelerinden birisi. Tüm bunların yanında en bilinen yönleri ise gün içinde fazla uyumaları. Bu minik dostlarımız gün içerisinde sıklıkla uyurlar.

Kedi ebeveynleri kedi dostlarının gün içerisinde uyuduğunu, gün doğumu ve gügn batımı arasında oluşan sürede ise sıklıkla aktif olduğunu fark ediyorlar. Hayatlarında ilk kez kedi besleyen kişiler için ise bu durum hâyli tuhaf... Evlerimize bir anda getirdiğimiz kedi yavrusu, siz uyuduğunuzda bir anda uyanır ve ortalığı keşfe çıkar. Siz uyandığınızda ise kahvaltısını bitirir ve tüm dünyanın güne başlamış olduğu saatlerde neredeyse tüm gün boyunca sürecek olan uzun uykusuna dalar. İşte tam bu durum kedi dostlarımızı tam olarak tanımayan kişiler için oldukça sorgulanır. Kedi dostlarımızın niçin bu kadar fazla uyuduğu, kedi dostlarımızı tanısak dahi elbette merak edilen bir durumdur. Bazı kedi ebeveynleri ise bu durumdan endişe duyar.

Kediler için Ne Kadar Uyku Yeterli? Kedilerin Uyku Saati Ne Kadar?

Evde beslediğimiz minik dostlarımız günde ortalama olarak 15 saat uyuduğu bilinir. Hatta bazı canlarımız ise günün tam 20 saatini uyuyarak geçiriyor. Yaşlı ve yavru olan kedi dostlarımız yetişkin kedilere göre biraz daha fazla uyumaktadır. Fakat kedi dostlarımız uykuda göründüğü her an derin uyuma halinde değil. Kediler, genelde kısa dilimler halinde kestirirler. Kedi dostlarımızın uyku süresinin yüzde 75 kadarı hafif uyku ve yalnızca yüzde 25 kadarı derin uyku halinde olduğu biliniyor.

Az önce bahsettiğimiz hafif uyku sırasında dinlenmeye devam eden kedi dostlarımız aynı vakitte tehlikelere karşı son derece tetiktedir. Hafif uyku sırasında kedi dostlarımızın gözlerinin biraz aralık olduğunu ve sürekli olarak o güzel kulaklarının hareket ettiğini görürürz. Hatta öyle ki bazı uyku durumlarında vücutlarını hızlıca harekete geçirecek kadar hızlı şekilde konumlandırırlar.

Kedi dostlarımızın uykusu hava durumundan sıklıkla etkilenir. Kedi dostlarımızın soğuk ve yağmurlu günlerde çok daha fazla uyuduğu gözlemlenmiştir. Hayatlarının bir çoğunu kapalı ortamda geçiren kediler için bu durum görülebilir.

Kedi Dostlarımız Neden Çok Uyur?

Minik avcılar beyinlerini tamamen avlamaya ve kovalamaya programlamıştır. Her ne kadar evcilleşmiş olsalar da ev kedileri halen vahşi olan içgüdülerini korur. Avı koruyabilmek ciddi oranda enerji gerektiriyor. Kedi dostlarımız dışarıda av peşinde koşarken uyku sırasında ise biriktirdiği enerjiyi kullanmaktadır.

Her ne kadar kedi dostlarımızın uyuması normal olsa da yine de uyku süresini gözlemlemeniz çok önemlidir. Olağan dışı durumların tespiti için her an kontrol altında olmalıdırlar. Kedi dostlarımız her zamankinden fazla uyumaya başladıysa ya da tam tersi daha az uyuyorsa kontrol altında olmaları adına veteriner hekime götürmeniz önemle tavsiye edilmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar