MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Shetland Sheepdog (Çoban Köpeği) Irkının Özellikleri ve Bakımı

5.06.2022 11:37:35

İdeal bir çoban köpeği olan Shetland Sheepdog, oldukça zeki ve eğitilmeye uygun bir köpek ırkıdır. Adlarını anavatanları olan Shetland takım adalarından almış olan bu tür, İskoçya’dan dünyaya yayılmışlardır. Shetland Sheepdog ırkına Shetland Çoban Köpeği ve Shelty isimleri de verilmiş canlılara Shetland Midillisi adı da verilmiştir. Ataları ise Border Collie köpekleridir. 19. Yüzyılın başlarında ortaya çıkan Shetland Sheepdog yetiştirilmesinin asıl amacı Border Collie cinsindne daha küçük boyutlara sahip olması, dolayısıyla çok daha az mama ile beslenilmesi yeterli olacak bir köpek elde etmek içindi. Bu ırk anavatanında sürü gütme ve sürüyü koruma konusunda yararlanmak için üretilmiştir. Ancak çok daha ufak ebatlarda oldukları için kümes hayvanları ve küçükbaş hayvanları korumakta başarılı olmuşlardır. Dünyada ataları kadar popüler olmasalar da İskoçya, İngiltere ve Norveç’te oldukça popülerdirler. Shetland Sheepdog (Çoban Köpeği) Irkının Özellikleri ve Bakımı ile ilgili tüm bilgileri size aktarmaya çalışacağız.

Shetland Sheepdog Köpek Irkının Genel Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anavatanları İskoçya’dır. Çoban köpeği ırkları arasında yer almaktadırlar. Ataları Border Collie köpek ırkıdır. Uzunlukları 33 ila 40 santimetre arasında değişmektedir. Kiloları ise 6 ila 10 kilogram arasında değişmektedir. Çift katmanlı tüylere sahiptirler. Yumuşak, yoğun ve düz tüyleri vardır. Tüy renkleri atalarının tüy renkleri gibi alacalıdır. Genellikle göğüs ve patileri beyazdır. Kırık kulaklıdırlar. Uzun burunları vardır. Çok zekidirler. Eğitimleri oldukça kolaydır. Sahiplerine aşırı derecede bağlıdırlar. Yabancılara karşı bir o kadar temkinlidirler. Yaşam alanlarında çok neşelidirler. Çok gürültü çıkarırlar. Gürültü çıkarmaktan aşırı derecede zevk alırlar. Oyun oynamaya bayılırlar. Soğuk hava şartlarına karşı dayanıklıdırlar. Dişiler bir doğumda 4 ila 6 tane yavru doğurabilirler. Orta derecede tüy dökmektedirler. Ortalama yaşama süreleri ise 14 yıl kadardır. Fakat çok iyi bakılması takdirde bu sayı 16, 17 yıla kadar çıkmaktadır.

Shetland Sheepdog Bakımı

Sahiplerini memnun etmekten çok hoşlanırlar. Eğitilmeye meyillidirler. Keskin zekalara sahiptirler. Her şeyi kolaylıkla öğrenirler. Sosyal ortamlarda geziye çıkarıldıklarında mutlaka tasma kullanılmalıdır. Yavruyken sosyalleştirilmesi sonucunda bu sorun ortadan kalkmış olur. Bu ırk geceleri ev içine alınması uygundur. Sıcak havalarda yaşam sürdürmeleri çok zordur. Haftada 3 defa taranmaları gerekmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar