MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Anne Kediler Yavrularını Unutuyor mu?

8.06.2022 12:19:51

Düşündüğünüzde, uyanıyorsunuz ve annenizi hatırlamıyorsunuz... Bu büyük bir sorundur. Kedi dostlarımızda ise durum çok farklı olarak gelişiyor. Doğumdan hemen sonra yavrularını besleyen anneler ayrıca, yalar ve eğitir de yani yavruları için gerekli her şeyi yapmaya çalışır. Yavru kediler ise annelerinin arasında çok sıkı bir bağ oluşmaktadır. Yavru kedi dostlarımız annelerinden ayrıldığında ise akla ilk gelen sorulardan bir tanesi de "kediler annesini unutur mu?" sorusu olmuştur. Kedi dostlarımızın güçlü sosyal hiyerarşisi ve evrimsel tarihi ele alındığında sorunun kolay şekilde cevaplanması sağlanabilir. Yavru kedi dostlarımız annelerinden ayrıldığı zaman onu unuturlar. Hatta şöyle ki anneleri de yavrularını unutur. Örneğin yıllar sonra bir araya gelen anne ve yavru kediler birbirlerini yalnızca bir kedi olarak görürler ve hatta birbirleri ile iyi anlaşamayabilirler. Bu iletişim geleneğine ise kedi dostlarımızın aralarındaki geleneksel sosyal yapı karar vermektedir. Sizlere bu yazımızda kediler annelerini unutur mu sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Herkesin merakla internet üzerinden araştırdığı bu soruyu biz de sizlere aktarabilmek adına çok araştırdık.

Anne Kedi ve Yavru Kedi Birbirini Neden Unutur?

Yalnızca yavru kedi dostlarımız annelerini ya da anneleri de yavrularını değil, kardeş olan kedi dostlarımız da birbirlerini unutmaktadır. Bunun yanında yavru kediler ve babaları da birbirini unutur. Aslında kedi dostlarımızın ne kadar birbirleri hakkında kısıtlı bilgiye sahip olsak da evrimsel geçmiş bize çok önemli ipuçları sağlar. Kedi dostlarımızın en büyük özelliklerinden bir tanesi anti-sosyal varlıklar oluşlarıdır. Vahşi doğa içerisinde büyük kedi dostlarımız için de bu durumlar geçerlidir. Çok büyük alanları kontrol eden ve tek başına yaşayan kedi dostlarımız özüne bakıldığında çok sevimlidir. Kedigil ailesinden yalnızca aslanlar hem sürü halinde yaşar hem de bu şekilde avlanırlar.

Diğer tüm kedi dostlarımız için ailevi ilişkiler bir noktada sona eriyor. Yavru kedi dostlarımız yetişkin olduklarında artık bir aile üyesinden ziyade bir rakip haline geliyor. Biz insanlar ise tam tersiyiz, hayatta kalabilmek adına karmaşık sosyal ilişkilere ihtiyaç duyarız. Bu sebeple kedi dostlarımızı anlayabilmemiz biraz daha zor olmakta.

Kediler Birbirini Hatırlar mı?

Kedi dostlarımız insanlar gibi birbirlerinin yüzlerini hatırlayamazlar. Bunun yerine her hayvanın geliştirmiş olduğu mükemmel koku düzenini kullanırlar. KEdi dostlarımızın koku alma duyuları insanlara oranla 14 kat daha güçlüdür. Bu durum onların yollarını bulmasında büyük pozitiflik sağlar. Halen kesin olarak bilmesek de kedi dostlarımız birbirilerini hatırlayamadıkları bilinir. 

Sizlere bu içeriğimizde inanılmaz bir soru olan kediler annelerini unutur mu? Kediler kardeşlerini unutur mu? Gibi soruların cevaplarını sağladık. Kedi dostlarımızın yalnızca birbirlerini kokularından tanıdıkları ancak aile üyelerini zamanla unuttukları gözlemlenmiştir. Ancak şu unutulmamalıdır ki tam olarak kedi dostlarımız hakkında net bilgilere sahip değiliz. Sevgili Mihav okuyucuları, bizi takip etmeyi unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar