MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Morkie Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

9.06.2022 12:26:51

Mini boyutlu köpek dostlarımız arasında yer alan Morkie köpekleri aşırı güzel görünümleri ile gören kişilerin dikkatini adeta kendine çekmesi ile ünlüdür. Morkie cinsi köpek dostlarımız sahibine ve ailesinden gördüğü kişilere karşı son derece bağlıdır. Hatta Morkie cinsi köpek dostlarımız sahibini çok kıskanabilir. Ayrıca insanlardan daima ilgi bekleyen Morkie cinsi köpek dostlarımız son derece enerjiktir. Daima oyun oynamayı isteyen bu ırk, yorulduğunda uyumaktan büyük keyif alır. Morkie cinsi köpek dostlarımızın ortaya çıkış hikayesi ise bazı köpeklerin ev köpeği için melez bir cins istemesi ile başlamaktadır. Morkie cinsi köpekler çok fazla sorun yaratmaz ve kendi halinde sessiz tavırları ile dikkat çeker. Morkie cinsi köpekler sakin bir köpek ırkıdır. Eski dönemlerde de halkın, evlerinde en çok görmek istediği köpek olan bu ırk, sahibini hiç rahatsız etmemektedir. 

Morkie cinsi köpeklere biraz vakit ayırdığınızda, mama ve suyunu ihmal etmediğinizde onlar için yeterli bir durum oluşacaktır. Sizlere bu içeriğimizde Morkie cinsi köpek dostlarımızın bakımını, özelliklerini ve tarihçesini detaylı olarak sunacağız.

Morkie Cinsi Köpek Özellikleri

Minyatür sınıfında yer alan Morkie cinsi köpekler 24 ile 30 santimetre arasında değişir. Ayrıca 4 ile 6 kilogram ağırlığına da ulaşabilir. Malta köpek cinsine fiziksel olarak benzeyen bu ırkın tüy rengi kahverengi ve siyah tonlarındadır. Tüyleri ise orta uzunlukta yer alır. İpeksi ve yumuşak tüylere sahip olan Morkie cinsi köpek dostlarımızın uzun kulakları aşağı doğru sarkar. 

Heyecanlandığında ya da tedirginlik oluştuğunda sevimli kulakları bir anda yukarı kalkabilir. Morkie cinsi köpek dostlarımız iri gözlere sahiptir. Siyah renk tonlarında olan Morkie cinsi köpek dostlarımızın gözleri kahverengi de olabilmektedir. Bunun yanında vücutu ile tam uyumlu olan kuyrukları da tüylerle kaplıdır. Minik bir bedene sahip olsalar da Morkie cinsi köpek dostlarımız dayanıklı ve güçlü bir yapıdadır.

Morkie Cinsi Köpeklerin Karakteristik Özellikleri

Oldukça zeki ve akıllı olan Morkie cinsi köpek dostlarımızı yavruyken sahiplendiğinizde itaat ve sosyallik eğitimi vermiş olmanız gerekir. Bu sayede diğer evcil hayvanlarla da kolayca anlaşan Morkie cinsi köpekler, sahibine karşı son derece sadıktır. Sizlerin mutlu olması onların temel amacını oluşturur. Morkie cinsi köpeklerin minyatür boyutlarına aldanmayın tüm aile üyelerini sıkıca koruyacaktır. Morkie cinsi köpekler sevgisini kolayca ifade edebilir. Mutlu olduğunda yanınızda gördüğünüz Morkie cinsi köpekler size kendisini sıkça sevdirir. 

Morkie Cinsi Köpek Bakımı

Morkie cinsi köpek dostlarımızı yılda 2 - 3 kez yıkamalısınız. Pek fazla tüy dökmeyen bu ırkın bakımı oldukça kolaydır. Haftada 2 kez tüylerini taramanız yeterli olacaktır. 

Yüksek bir enerjiye sahip olan Morkie cinsi köpekler egzersize ihtiyaç duyar. Parklarda ve doğa yürüyüşü yaparak egzersiz ihtiyacını giderebilirsiniz. Morkie cinsi köpekleri evde besliyorsanız mutlaka köpek oyuncakları almalısınız. Ayrıca bu köpeklerin ağız bakımlarını da veterinerinizin önerdiği sıklıkta yapmalısınız. 

Sizlere bu içeriğimizde Morkie cinsi köpek hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar